Stavropol’a Nasıl Gidilir? (Avrupa)

Stavropol Rusya’nın güneybatı kesiminde yer alıyor. Stavropol Kary’ ın başkentidir. Şehir, Moskova’ya 1.450 km uzaklıkta buluyor. Bölge iklimsel açıdan bazı zorluklar bulunuyor. Kışlar karasal iklimin etkisin de uzun ve sert geçmekte Devlet Tarih Müzesi Kafkasya savaşları ve şehrin tarihi açısından önemli bilgiler veriyor. Aynı zaman da çeşitli bitki, silah gibi şeylerin sergilendiği Kültür ve Doğa müzesi de yer bulunuyor.

Bölgede 1777 yılında bir karakol inşa edilmiştir, Bu karakol Rusya’nın batı kısmının savunması açısından önem taşımıştır. Bölge Rus İmparatorluğunun Kafkasya Kapısı konumundadır. Stavropol toprak bakımından zengin ve verimli olmasından dolayı ekonomik açıdan da kazanç sağlamasına katkı sağlıyor. Yıllarca sürmüş ve gelişmiş olan bu ekonomik faaliyetler, Kafkasya’nın ekonomi merkezlerinden biri olmasını sağlıyor. Şehir sağlık turizm’i bakımından da gelişmiştir. Şehrin civarın da sıcak su tesisi alanları yer alıyor.

Stavropol Gezilecek Yerler

Şehir çeşitli tarihi ve doğal güzellikleri bulunun bir yerdir. Bunlardan; St. Andrew’s Katedrali, en görkemli katedrallerden biridir. Ulaşım bakımından da kolay bir yerde bulunuyor. Yapı şehir merkezin de yer alıyor. 1897 yılında inşa edilmiş.1930 yılında ibadete kapatıldıktan sonra 12 yıl sonra tekrar açılıp işlevini sürdürüyor.

Saint Seraphim Tapınağı; Gelen turistler bakımından ilgi çeken bir yerdir. Mekan oldukça büyük bir bahçeye sahiptir. Tapınak St. Seraphim tarafından inşa edilmeye başlanmıştır. Tapınağı tamamlayamadan ölen Seraphim’in ardından yapıya oğlu devam edip tamamlıyor. Tapınakta ister ibadet edebilir. ister gezebilir, isterseniz de bahçesinde bulunan havuz da yüzebilirsiniz.

Stavropol’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Stavropol’ a 2 saat 10 dakikalık uçuşlar ile oluşmak mümkündür. Başka bir alternatif olarak Moskova üzerinden de uçmak mümkündür. Stavropol ile Türkiye arasında karşılıklı uçuşlar düzenleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu