Sözün Bittiği Yer… Phnom Penh (Asya)

Kamboçya’nın başkenti olan Phnom Penh şehri 2 milyonluk nüfusa sahiptir. Bu şehir Mekang nehri kıyısında yer almaktadır. Phnom Penh oldukça zor günler geçirmiş

Fransızların sömürgeleri altında yaşamak zorunda kalmıştır. Fransızların sömürgesi iken nüfusun büyük bir kısmının şehri terk etmek zorunda bırakılmış şehir oldukça zor zamanlar geçirmiştir. Sömürge altında yaşayan Phnom Penh şehir halkı ekonomik, ticari ve siyasi yönden zayıf düşürülmüştür. Bu dönemlerde hiç bir gelişme gösteremeyen şehrin kalıntıları günümüze değin ulaşmıştır.

1950 ‘li yıllarda Kamboçya’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte halk yeni umutlar içerisinde ülkelerine geri dönmüşlerdir. Bağımsızlığın ardından nüfus yaklaşık olarak yüzde seksen oranında artış göstermektedir. Kamboçya halkının 1980 -1990 yılları arasında ekonomik düzenleri ve ticaret yapıları iyileşmeye başlamaktadır. Bu dönemler aralığında gelişmeler yaşanmış olsa da halkın için yeterli olunamamıştır.

Phmom Penh Mimarisi

Fransızların sömürgesinden kalma yapılardan olan Khmer pagodaları Phnom Penh sınırları içerisinde bulunmaktadır. Royal Palace’da 15.yüzyıldan kalma bir kraliyet sarayıdır. Kraliyet sarayının Kamboçya’nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Ulusal Müze haline getirilmiştir. Günümüze değin kalan bu mimari eserleri varlığına rağmen şehir turist çekememektedir. Kamboçya halkının şehir için çaba sarf etmelerine rağmen elde edilemeyen turist Fransızların sömürgesinin etkisi olduğu düşünülmektedir. Henüz hala yaralarını saramayan halk mimarinin önemini yitirmemekle birlikte farklı sorunların çözümü için çaba sarf etmektedirler.

Phnom Penh’de Gezilebilecek Yerler

Şehrin içerisinde bulunan yapılar Kraliyet Sarayı , Tuol Sleng Soykırım Müzesi,Choeung Ek, Kamboçya Ulusal Müzesi , Wat Phnom, Silver Pagoda , Bağımsızlık Anıtı , Combodia , Central Park ,Tuol Tom Poung (Pazar Yeri), Wat Ounalom (Tapınak ,Müze) ,Tonle Bati(Tapınak ,Göl,Hayvanat Bahçesi),Wat Potum(Tapınak) gibi gezilebilecek yerler mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu