Sossusvlei Hakkında Bilgi

Namibya’da bulunan Sossusvlei, dünyanın en eski çölünü barındıran yerdir. Bunun dışında ülkenin en çok fotoğrafı çekilen yeridir. Issız, tenha ve ulaşılması zor olan bu bölge, ülkenin en muhteşem yerlerinden biridir. Çok sayıda kum tepelerinden oluşan bu çölde antiloplar, orxyler ve deve kuşları gibi hayvanlar yaşamlarını sürdürüyorlar.

Çoğu bölgesiyle şaşırtıcı ve ilgi çekici bir ülke olan Namibya, Afrika’nın güney batısında yer alıyor. Bu ilgi çekici ülkenin en benzersiz yerlerinden birisi ise Namib Naukluft National Park içerisinde yer alan, Sesriem’den 65 kilometre uzaklıkta bulunan Sossusvlei’dir.

Sossusvlei’nin Hikayesi

Sossusvlei’ye bu adın verilmesinin sebebi etrafı kum tepeleri ile çevrili olan küçük bir tuzla olmasıdır. Bu birleşimde bulunan kelimelerden biri olan Sossus’un anlamı ”suyun toplandığı yer”, Vlei’nin anlamı ise ”tuzla”dır.

Lesotho sınırları içerisinde başlayıp, Güney Afrikayı’yı geçtikten sonra Namibya sınırlarına kadar varan Turuncu Nehir, Milyonlarca yıl boyunca rengi kızıl olan kumları sürükleyip, şimdiki Namib Çölü’nün güneyinde yer alan nehrin ağzına topladı. Bölgeye sınırı olan Atlantik Okyanusu’nun soğuk Benguella akıntılarının yardımıyla kumlar kıyı şeridinin kuzeyine sürüklendikten sonra oluşan gelgitler kumların kıyıya doğru çekilmesinde yardımcı oldu.

Aradan geçen milyonlarca yıl boyunca Atlantik’in rüzgarları kumları da önüne katıp karanın iç kesimlerine doğru sürükledi ve yavaş yavaş kum yığınları oluşturdu. Bugün bu kum yığınları, Namib Kum Denizi’nin bir parçası olarak dünyanın en görkemli kumullarını oluşturuyor. Ayrıca Sossusvlei, 2013 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Yağmurla Beraber Gelen Eşsiz Görüntü

Bölgeye yaklaşık 5 yılda bir yağmur yağıyor. Yağmur yağdıktan sonra bölge, Tsauchab Nehri’nden gelen su ile dolarken, bölge etrafını çeviren kum tepeleri ve suyun birleşimiyle güzel bir görüntü sunuyor. Tuzla’daki toprağın yüksek miktardaki killi yapısında dolayı su emilmeden uzun süre yüzeyde kalıyor ve bu muhteşem görüntü daha uzun sürüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu