Songkran Su Festivali

Tayland’da 13-15 Nisan tarihleri arasında kutlanılan ve geleneksel yılbaşı festivali olan Songkran Festivali’nin kelime anlamı Sanskritçe de ”geçiş”dir Ayriyeten festivalin kutlanıldığı tarih, Güney ve Güneydoğu Asya’da kullanılan birçok takvimdeki yılbaşı tarihleriyle kesişiyor.

Songkran Su Festivali ve Tatil

Geçmişte, uzun bir süre festivalin kutlanma tarihi birtakım astrolojik hesaplarla sürekli değiştirilirken, günümüzde artık sabit bir şekilde 13-15 Nisan tarihlerinde kutlanılıyor. Eğer bu tarihler hafta sonuna denk gelirse, o sene hafta sonu atlanarak tatil günleri haft içi olan günlere devredilir eğer tatil hafta ortasına denk gelirse bir önceki cuma günüyle bir sonraki pazartesi günü birleştirilir ve tatil öyle yapılır. Aynı zamanda her sene Tayland’ın sıcak dönemine denk gelen Songkran Festivali, kurak dönemin de sonunu işaret ediyor. Songkran Festivali’nin düzenlendiği tarih 1888 yılına kadar resmi yılbaşı olarak kullanılırken, bu tarihten 1940’a kadar olan dönemde 1 Nisan, ondan sonraki dönemde ise 1 Ocak resmi yılbaşı olarak kullanılmıştır. Günümüzde, Tayland’da Songkran Festivali milli tatil olarak ilan edilmiştir.

Songkran Festivali’nin en temel özelliği su dökmektir. Bu bol sulu günde insanlar su kaplarıyla ve su silahlarıyla sokaklara akın ederler. Aynı zamanda yol kenarlarında ellerinde hortumla bekleyip çevreden geçen herkesi ıslatanlar da vardır. Fakat bayramın tek aktivitesi bu değildir. Bizdeki dini bayramlarda yaptığımız gibi, Taylandlılarda bu günde büyüklerini ziyaret ederek onlara hürmet gösterirler.

Festivalde Gerçekleştirilen Dini Ritüeller

Dini yönü de olan bu festivalde insanlar Budist tapınaklarına gidip dua ederler ve din adamlarına yiyecek verirler. Ayrıca evlerinin önündeki ve tapınaklardaki Buda heykellerini iyice yıkayıp temizlerler. Bazı insanlar, festivali kötü huylarından arınarak ve iyi şeyler yaparak geçirir. Songkran temizlik ve yenilenme zamanı da olduğu için, çoğu Taylandlı Buda heykellerinin dışında evlerini de temizlerler. Ve bazen bitki özü ve esansı da içerebilen sular dökülerek kötülüğü temizlemeyi sembolize eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu