Solunum Yolu Tıkanmasında İlk Yardım

Solunum yolu tıkanması her an hiç beklemeyen bir durumda karşılaşılabilecek, hatta ölüm ile neticelenebilecek önemli bir durumdur. 2 çeşit solunum yolu tıkanıklığı vardır. Bunlar kısmi tıkanma ve tam olarak tıkanmadır. Az da olsa solunumun geçişinin olduğu tıkanıklar kısmi tıkanıklar. Hava girişinin hiç olmadığı tıkanıklar ise tam tıkanıklar.

Solunum Yolu Tıkanmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Kısmi solunum tıkanmasında kişinin öksürmesiyle azda olsa kapalı olan yerin açılmasını sağlar. Tam tıkanma da ise kişinin öncelikle açık olup olmadığına bakılır. Kişi boğazına sarılarak çırpınmaya başlar nefes alamıyordur. Sırtında bulunan iki kürek kemiğinin arasına 7-8 defa vurularak süpürttürülür. Ağız içinde yabancı cisim kontrol edilir. Eğer çıkmadıysa kişiye arkadan sarılarak bir elimizi yumruk yaparak midenin üstüne göğüs kemiğinin bitimine baş parmağının çıkıntısını yerleştirerek diğer elimizi de onun üstüne katarak güçlü bir şekilde bastırılır. Bu uygulama 6 ile 7 defa yabancı cisim çıkana kadar yapılır. Bu işlemler yapıldıktan sonra her seferinde ağza bakılıp, cismin çıkıp çıkmadığı kontrol edilir.

Bebeklerde Solunum Yoku Tıkanması İlk Yardım

Bebeklerde ise öncelikle ağız içine yabancı cisim olup olmadığına bakılır. Bebek nefes alamıyordur, morarma olmaya başlar. Bebeği güçlü olan elimizin üzerine baş parmağımız ve diğer parmaklarımızla çenesini kavrayıp yüz üstü elimizin ve kolumuzun üzerine çevrilir. Baş aşağı gelecek şekilde olur. Eğer imkan varsa bir sandalye ye oturarak yapılır. İki kürek kemiğinin ortasına elimizle vurarak ve süpürttürülür. 5 defa yapılır. Sonra diğer elimize alarak yabancı cisim çıkmış mı diye bakılır. Eğer yabancı cisim çıkmamışsa orta parmağımız ve yüzük parmağımızla midenin üstüne göğüs kemiğinin bittiği yere 5 defa bastırılır. Eğer yabancı cisim çıkmamışsa yine aynı uygulamalar yapılır ve 112 haber verilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu