Skolyoz Nedir, Türleri Nelerdir

Bir diğer adı omurga eğriliği olan skolyoz insanın bel ve omuz kısmında eğik bir duruş ortaya serer. Kişiye arkadan baktığınız vakit omuzların biri üst tarafta bir diğeri ise alt tarafta olmak üzere görüntü bozukluğu meydana gelir. Bu hastalık kişinin yürümesinde ve hareket etmesinde de bir takım sıkıntılara sebebiyet vermektedir. Arkadan görüntü tam oturmamışken diğer eklem ve kaslarda da yavaşlamalar meydana gelir. Bazen yanlış bir hareket sonrası istenmeyen ağrılarda boy gösterebilir. 

Skolyoz nedir derseniz, istenmeyen bir kas rahatsızlığıdır. Kiminin omzunda kiminin omurgasında kiminin ise boynunda olabilir. Ama en çok omuz ve bel birleşiminde meydana gelir. Buna tıp dilinde skolyoz, halk dilinde ise omurga eğriliği denilmektedir. Yapılan araştırmalara göre toplumda çok nadir görülen bu rahatsızlık kız çocuklarına oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir. Bir genelleme yaptığımız zaman hem kız hem de erkek çocukların gelişim sürecinde meydana gelir. İlk bulgu, nedenini bilmediğimiz bir şekilde çıkan ateş belirtisidir.

Skolyoz Türleri Nelerdir?

Tamamen omurga hastalığı olarak bildiğimiz skolyozun aynı zamanda çeşitli türleri vardır. Bunlar üç ana kola ayrılmaktadır. Bunlar:

  • İdiopatik skolyoz
  • Nöromusküler skolyoz
  • Konjenital Skolyoz

İdiopatik skolyoz, belde asimetrik çıkıntılara sebebiyet verir. Omurga eğilimde görüntü C ve S Şeklindedir. Nöromusküler skolyoz en sık görülen türlerden birisidir. Genelde sinir rahatsızlıklarında ani bir şekilde ortaya çıkar. Beyin omur ilikten aldığı sinir sıkışmasını bu tür ile salgılar. İstenmeyen omurga hastalıkları gelişir. Bu hastalığa füzyon tedavisi uygulanır. Küçük yaşlarda cerrahi operasyon ileriki yaşlarda daha sağlıklı bir gelişime katkıda bulunur. 

Konjenital skolyoz, bu tamamen gebelik sürecinde başlar. Daha henüz bebek anne karnında iken bu olumsuzluk ile gelişir fakat bundan haberi olmaz. Bebek anne kesesine sarılırken o an omurgalarında bir bozukluk meydana gelir. Gelişim süreci bu anormalliklerle ile devam eder. Doğum normal bir şekilde gelişir. Fakat bebek bununla bir süre yaşamaya alışacaktır. Çocukluk evrelerinde bu durum onu günden güne rahatsız etmeye yetecektir. Bunun için erken müdahale ve küçük yaşta bir operasyon yapılmalı çocuğu bu durumun içinden çıkartmanız gerekmektedir. Yaş ilerledikçe bu tür ameliyatlar faydalı sonuçlar vermeyebilir. Aksi halde riskli bir durum hastayı beklemektedir. 

Skolyoz türleri nelerdir hakkında genel bilgilendirmeleri sizler ile paylaştık. Bu bilgiler yakınlarınızda var olan omurga eğriliği için ne yapmanız gerektiği hakkında sizi doğru bir şekilde aydınlatmak için verilmiştir. Skolyoz türleri, bebek, çocuk, yetişkin herkesi tetikleyebilmektedir. Önemli olan bu gelişim bozukluğunu erken yaşta fark edip tedbirli olmanızdır. Attığınız her adım sizin ya da yakınlarınızın hayatına yeni bir hayat olabilir. Doğuştan olan skolyazlar anne karnında iken başladığı için, ileri ki zamanlarda bir cerrahi ile bu durumdan çıkma olasılığı yüksektir. Her kişide olumlu sonuçlar vermediğini de hatırlatmak isteriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu