Siyatik Nedir? Siyatik Ağrısının Nedeni Nelerdir?

Siyatik Nedir?

Belin son omurları olan 4. ve 5. omurdan çıkan sinire siyatik sinir denir. Siyatik sinir, kalçadan başlayarak diz ve ayak arkasından ayak altına kadar gelen bir sinirdir. Sinirin çıktığı yer ise bel bölgesidir. Kalça veya dizin arka kısmında meydana gelmiş hasara uğramış ise buna siyatik denmektedir. Siyatik, vücutta boylu boyunca ağrılara sebep vermektedir. En çok ayak bileği, diz ve kalçada ağrılara neden olmaktadır. Siyatik ağrısı yanıcı ve elektrik çarpmış hissinde ağrılara neden olmaktadır. Çok şiddetli ağrılar olduğunda ise yürümede zorluk ve güç kayıpları yaşanmaktadır.

Siyatiğin Belirtileri Nelerdir?

Siyatik ağrısı vücutta yayılan bir ağrı oluşturmasına sebep olmaktadır. Bunu ile beraber uyuşma, his kaybı, çok ilerlemiş ise güçsüzlük, ayak sürükleme gibi aşamlara kadar gelebilmektedir. Kalça bölgesindeki sinir sıkışmasından kaynaklı olan veya diz bölgesindeki kemiklerin oluşturduğu baskı ile alt tarafa yayılmasına neden olan ağrılara ve uyuşmalara sebep olmaktadır. Siyatik tedbir alınmadığında yürümeyi engelleyecek kadar sorunlara yol açmaktadır.
Siyatik uzun süre devam ettiği takdirde bacak ve baldır kaslarında kısalma, incelme görülmektedir.

Siyatik neden kaynaklanır?

Siyatik 3 nedenden dolayı kaynaklanmaktadır. Birinci kısım, bel bölgesinde ortaya çıkan sinirin basıya uğramasından dolayı kaynaklanmaktadır. Siyatik sinir bu bölgede ağrılar meydana getirerek, bel fıtığı ile aynı duruma yol açmaktadır.
Siyatik, kalçada bulunan kasların sinirlerin zedelenmesinden dolayı da ortaya çıkmaktadır. Dizin arka kısmına gelen bir darbe veya düşme meydana geldiğinde ise siyatik ağrısına yol açmaktadır.
Siyatik sinirleri ayak altında da bulunduğu için yerden gelebilecek zedelenmeler ile de ortaya çıkmaktadır.
Siyatik, ters hareket yapıldığında, ani hareketler yapıldığında, ağır kaldırıldığında ve aşırı kilo alındığında siyatiğe neden olmaktadır.

Siyatik Nasıl Tedavi Edilir?

Siyatiğin tedavisi sıkışmış olduğu bölgeye göre değişmektedir. Eğer sıkıntı bel bölgesinden kaynaklanıyor ise bu bölgenin rahatlatılması gerekmektedir. Bunun için ilk uygulanacak tedavi, ilaç tedavisidir. İlk olarak B12 vitamin desteği sağlanmaktadır. Eğer B12 yeterli seviyeye ulaşmaz ise doktorun vereceği diğer ilaçlar kullanılmalıdır.
Bu ilaçlar doktorlar tarafından verilip istenilen dozlarda kullanılması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu