Siyah Noktalar İçin Cilt Bakımı

Siyah noktalar genellikle yağlı bir cilde sahip kişilerde görülse de cilt sorunu yaşamayan kişilerde de görülebilir. Cildin üst yüzeyinde bulunan fazla yağ düzenli olarak temizlenmediğinde yağlar cildinizin gözeneklerinde birikmeye başlar. Zaman ilerledikçe gözenekleriniz tamamen dolar. Böylelikle “siyah nokta” gözle görülür hale gelir.

Siyah noktaların cildinize kötü bir görünüm vermesi dışında başka olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Mesela siyah noktaların bulunduğu bölgelerde daha sık sivilce oluşumu görülür. Cildinizin üst yüzeyindeki tıkalı gözenekler bakterilerin birikmesi için en uygun ortamı oluşturur. Biriken bakteriler bir süre sonra iltihaba sebebiyet verir. Bu nedenle “siyah noktalar sivilcelerin ilk aşaması” olarak kabul edilebilir. Şimdi sizlere siyah noktalarınızdan kurtulmanız için birkaç maske ve dikkat etmeniz gereken altın kuralları anlatacağım.

Kil maskesi: 1 yemek kaşığı kadar kile yavaş yavaş su ekleyerek karıştırın ve krem kıvamına getirdikten sonra göz ve dudak çevresi hariç tüm cildinize uygulayın. Yaklaşık olarak 10 dakika beklettikten sonra maskeyi soğuk su ile temizleyin. Maskeyi temizleyip yüzünüzü kuruladıktan sonra nemlendirici sürmeyi unutmayın. Böylelikle cildiniz daha sıkı ve siyah noktalardan uzak olacaktır. Ancak kil maskelerinde dikkat etmeniz gereken bir husus vardır. Kil maskeleri yüzünüzde ne kadar çok kalırsa o kadar cildinizi kurutur. Benim sizlere tavsiyem cildinizi çok kurutmamanızdır. Daha sonra kuruluktan tahriş olabilir.

Ballı-sütlü maske: Yarım yemek kaşığı kadar balı 1 çay kaşığı kadar sütle iyice karıştırdıktan sonra kısık ateşte 2-3 dakika kadar ısıtın. Ballı-sütlü bu karışımı siyah noktaların bulunduğu bölgelere ince bir tabaka oluşturacak şekilde uygulayın. Daha sonra makyaj temizleme pamuklarından alıp yüzünüze yapıştırın. Yaklaşık olarak 20 dk beleyin ve yüzünüzü soğuk eşliğinde yıkayın.

Bu maskeler dışında dikkat etmeniz gereken hususlar şöyledir; Cildinizi kurularken kâğıt havlu kullanın. Yağlı yiyeceklerden uzak durun. Düzenli olarak yüzünüzü yıkayın ve son olarak ellerinizi yüzünüze çok değdirmeyin. Bu kurallar bakteri oluşumunu azaltacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu