Sırt Çantası Seçimi Nasıl Yapılır?

Sırt çantası isminden de anlaşıldığı gibi sırta takılan çanta modelidir. Okul, seyahat, turizm, spor, yürüyüş ve kampa giderken tercih edilir. Sırt çantası bize gerekli olan tüm malzemeleri taşıyabildiğimiz evimiz gibidir. Bazı hafif sırt çantaları kullanım olarak tek omuzda da taşınabilir. Tabii sırt çantası dendiğin de sadece eşya taşımak için kullanılan bavul tarzı bir çanta olmayabilir. Sırt çantalarının son zamanlarda özellikle çalışan ve toplu taşıma araçları kullanan bayanların çokça tercih ettiği klas modelleri de vardır.

Sırt Çantası Nasıl Kullanılır

Özellikle bayanların kullandığı klas çantalardan söz ediyorsak bu tip çantalar ince topuklu bir ayakkabı ile çok rahat kullanılabilir. Günlük kıyafetlere uyum sağlayacak renkler dışında tek renk veya iki renkli bir sırt çantası sportif ve havalı bir tarz yaratabilir
Eğer sırt çantası belirli bir aktivite için kullanılacak ise öncelikle aktiviteye uygun eşyalar hazırlanmalıdır. Ağır olan yükler çantasının orta kısmında yani merkezde toplanmalıdır. Ne çok aşağıda ne de çok yukarıda olmamalıdır. Burada amaç ağırlık merkezini bedene en yakın yerde toplamaktır. En üst kısma her an gerekli olabilecek malzemeleri koymak en doğru olandır.

Sırt Çantası Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Sırt çantası alırken öncelikle beden ölçülerine uygun, sağlam ve her koşula elverişli modeller tercih edilmelidir. Bir yükü 2 saat taşımakla 2 dakika taşımak arasında çok fark vardır. Taşıdığınız yük ağırlığı nedeni ile sizin yer çekimi ile aranızda ki mücadelede sonucunda belinizin hasar görmesini sağlar. Yani çantayı taşırken vereceği ağırlık bedeninizde ki kaslara eşit olarak dağılmalı diyebiliriz.

Bu nedenle de sırt çantası alırken öncelikle gövde uzunluğuna uygun bir seçim yapılması gerekir. Dar omuzlu bayanlar, dar enli ve göğüslere doğru kıvrılarak gelen ve özellikle kadınlar için tasarlanmış sırt çantaları ile daha rahat edeceklerdir. Geniş omuzlu bayanlar ise erkek modellerinden olan, geniş tarz bir sırt çantasını daha rahat kullanacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu