Sırbistan’ın En Büyük Katedrali: Aziz Sava (Avrupa)

Adını Sırp Ortodoks Kilisesinin kurucusu Aziz Sava’dan alan Aziz Sava Kilisesi (Hram svetog Save), Belgrad’ın en meşhur kiliselerinden biridir. Osmanlı döneminde; 1594 yılında Sinan Paşa tarafından kalıntılarının yakıldığı Sırp tarihçiler tarafından ileri sürülmektedir. Kilise 1935 yılında yapılmaya başlanmış, İkinci Dünya Savaşının başlaması nedeniyle ara verilmiştir. İkinci Dünya Savaşında Nazi Almanya’sı tarafından bombalanan kilise neredeyse harabeye dönmüş, Yugoslavya döneminde ise yapımı tamamen durdurulmuş ve yasaklanmıştır.

Mimarisi 122 yıldır sürmekte, içine girildiğinde devam eden mimari görülebilmektedir. Yetmiş metre yüksekliği olan Kilisenin mimarisi, Ayasofya Müzesinin mimarisine çok benzemektedir. Kilise dünyadaki en büyük Ortodoks kiliselerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kilisede 12.000 kişi aynı anda ibadet edebilmektedir. Mimari yapısı nedeniyle camiye benzetenlerin sayısı oldukça fazladır.

2019 yılında bitirilmesi planlanan kilise, tamamlandığında Balkanların en büyük Ortodoks kilisesi olacaktır. Halkının çoğunluğu Ortodoks olan Rusya’nın, Kilisenin tamamlanmasındaki katkıları bu yüzden çok fazladır. Dünyadaki Ortodoks halk tarafından İstanbul’daki Ayasofyanın kardeşi olarak kabul edilmektedir.

Kilisenin Kurucusu Aziz Sava

Aziz Sava, 1175 yılında Sırp krallığı hanedanı Stefan Nemanja’nın üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Esas adı prens Rastko’dur. Daha sonra keşişliği seçen Sava, Athos Dağında Sırpların Cennete ulaşmasını sağlamak amacıyla Hilandar Manastırının inşa edilmesini sağlar. Sava, 1219 yılında bağımsız Sırp Ortodoks Kilisesinin başpiskoposu olduğunda henüz 44 yaşındadır. Kardeşine taç giydirdiği için, ilk taç giydiren olarak anılır. 1235 yılında 60 yaşındayken ölmüştür. Ölümü Sırplar, Bulgarlar ve Bizanslılar ve tüm Ortodokslar için çok üzücü olmuştur.

Konumu ve Ulaşım

Aziz Sava Kilisesi, Sırbistan’ın başkenti Belgrat’ta ve Slavija Meydanı’na çok yakındır. Ayrıca Terazija Meydanından da görülebilmektedir. Belgrad’a İstanbul aktarmalı olarak birçok hava yolu şirketinin uçuşları bulunmaktadır. Bölgede konaklama için uygun otel ve pansiyonlar mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu