Şiraz’ın Kerim Han Kalesi

Şiraz Ahameniş imparatorluğu yani ilk Pers imparatorluğu döneminde kurulmuş bir şehirdir. Şiraz en önemli zamanını Zend Hanedanlığı döneminde yaşamıştır. Bu dönemde imparatorluğun başında olan Kerim Han Şiraz’a gösterişli yapılar yapmak istemiştir. Kerim Han yaptırdığı kalede hanedanlığı boyunca yaşamıştır, ülkesini buradan yönetmiştir. Kerim Han Kalesi 1767 yılında açılmıştır.

Kalenin yapısı

Kale 4 bin metre kare bir alana 12 bin işçinin çalışmasıyla inşa edilmiştir ve kalenin etrafında her biri 14 metre olan 4 burç vardır. Kalenin süsleri dönemin nadir örneklerden biri olmuş ve bugün bile kendine hayranlıkla baktıran bir yapı olmuştur. Kerim Han Kalesi içinde narenciye bahçesi, cam süslemeleri, havuz sizi karşılar. Kalede kullanılan cam süsleme İran’dan başka bir yerde olmadığını gösteriyor. Kalenin akşam saatlerinde aydınlatılması kalenin ayrı bir ihtişama bürünmesini sağlıyor. Kaleyi ilginç kılan bir özellik burçlardan birinin eğri olmasıdır. Kale başka bir hanedanlık zamanında hapishane olarak kullanılmıştır. Kralın kendine has dua odası ve hamamı vardır. Kale içindeki işlemeler Kaçar Hanedanlığına aittir.

Şiraz’da inşa edilen Pisa Kulesi

Kerim Han Kalesi aslında kendisini inşa ettiren kralın kendinden önce hükümdarlık süren Şah Abbas’ın Işfahan’da yaptırdığı ünlü eserleriyle boy ölçüşmek için yaptırılmış bir yapıdır. İran’da eşsiz güzellikteki yapılar İran’ın sanat yapısını bütün dünyaya tanıtmıştır ve dünyada eşi benzeri olmayan mimari yapılara, cam süslemelere, İran’a has havuzlarıyla tanınmıştır. Kerim Han Kalesi diğer yapılara nazaran daha özenli daha titiz ve en ince işlemeleriyle özenerek inşa edilmiş bir yapıdır. Biraz kıskançlık ve yaşadığı dönemde adını şanını duyurmak için yapılmış bir yapı olmasına rağmen bugün hala ihtişamını, görselliğini koruyan, içine girdiğinizde kendine hayran bırakan yapı olmayı hala sürdürüyor. Kalenin etrafında bulunan dükkanlar kaleye ayrı bir hava katıyor. Şiraz’ın Pisa Kulesi bugünde yaşayan bir tarihtir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu