Sinüzit Nedir, Belirtileri Nelerdir Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alın, burun ve göz çevresindeki kemikler boşluklu yapılar oluşturur ve bu boşluklu yapılara yada kanallara sinüs adı verilir. Sinüslerin buruna açıldığı bölgeler tıkandığında bu kanalların içinde iltihaplanma oluşur. Oluşan bu iltihap sinüzit diye adlandırılır. Üst solunum enfeksiyonlarının sürekli tekrar eden bir durum oluşturması sonucu daha çok meydana gelebilen bir hastalıktır.

Ne Kadar Sürer?

Akut sinüzit ve kronik sinüzit olmak üzere iki çeşidi vardır. Nezle ile başlayan ve daha sonra nezlenin etkisini kaybettiği süreçten sonra biten tipi akut sinüzittir. Fakat kronik olan ise aylarca etkisini devam ettirir.

Belirtileri Nelerdir?

Göz çevrelerinde ağrı

Burunda tıkanıklık

Yanakta kendini belli eden ağrılar

Kanlı ya da sarı-yeşil burun akıntısı

Yüz bölgesinde basınç hissi oluşması

Başın ön tarafa eğilmesi halinde baş ağrısında oluşan artış

Kötü ağız kokusu

Ateş, öksürük ve geniz akıntısı

Midede bulantı ya da mide ağrısı

Sinüzitin Etkisini Artıran Etkenler Nelerdir?

Havanın kuru olması sinüziti azdırır.

Kaloriferli evlerde havanın nem oranı düşük olduğunda bu sorunun yaşanması olasılık dahilindedir. Bu nedenle kalorifer peteklerine ıslak bez konulması iyi olacaktır. Ya da bir kaç petek üzerine yarım bardak su koyularak ortamın nemli kalması sağlanabilir.

Alerjik bir durum yaşanıyor ise bu kontrol altına alınması gereken bir durumdur. Alerji sinüziti artıran önemli etkenlerden bir tanesidir.

Üst solunum yolu enfeksiyonu oluşmuş ise yüz bölgesi soğuk havadan uzak tutulmalıdır.

Islak saçlarla dışarı çıkmaktan uzak durulmalıdır. Uçak seyahati ve su altı dalışları da sinüzit vakalarını azdıran etkenlerdir.

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Geçici (akut) sinüzit çeşitli ilaçlarla tedavi edilir. İlaç tedavisinde antibiyotik tercih edilebilir. Kronikleşmiş ve bir türlü geçmeyen vakalarda ise cerrahi operasyon büyük olasılıkla gündeme gelir. Ameliyat sadece sinüzit değil buna neden olan geniz eti gibi yapısal bozukluklara karşı da yapılabilir.

Son yıllarda damar açmada kullanılan balon tedavisine benzer bir yöntemin sinüsleri açmak için de kullanılması benimsenmiştir. Hiç kanama olmadan tedavi bu yöntemle tamamlanmaktadır. Bu sayede iyileşme süreci de çok kısa olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu