Sinir Krizi Nasıl Geçer?

Sinir krizi; kişinin son derecede sinirlenerek, kriz anında el ve ayaklarının titremesiyle birlikte oluşan bir durum olarak bilinir. Kriz anında kişi çevresindeki canlı veya cansız varlıklara istem dışı zarar verebilir. Bu durum kriz geçiren kişinin yanında kimse yok ise genel olarak kaçınılmazdır. Sinir krizi geçiren kişi an itibariyle öfke kontrolü yapamadığından dolayı çevresine karşı saldırgan bir tavır alabilir. Bu kriz anı bazı kişilerde duygusal olarak değişkenlik gösterebilir. Yani kriz geçiren kişi kesinlikle saldırgan olur denilemez. Psikolojik çöküntü olarak da adlandırılan bu durum kişinin bu ana gelene kadar yaşadığı duygusal birikimleri olabilir. Kişinin çalışma ortamı, aile ve sosyal yaşantısı, ekonomik durumu bu duruma etken olabilir.

Sinir Krizi Neden Olur?

Bu durumun başlıca nedenlerinde uykusuzluk, stres, dengesiz beslenme, yeterli beslenememe, yoğun çalışma süresi, ailevi sebepler, yaşadığı kültürel toplum, bazen ergenlik dönemi geçişleri, yetişkin insanlarda ise bunların uzun süre düzenli işleyemeyişi yer almaktadır. Sinir krizini psikolojik açıdan ele almış olursak, kişilerin yaşadıkları olumsuz olayları çoğunlukla kimseyle paylaşmadan iç dünyalarında bu durumun getirdiği olumsuzlukları katlayarak kendilerine geri dönüşünü negatif şekilde sağlamış olurlar. Sinir krizi fizyolojik hastalıklardan da meydana gelebilmektedir. Fakat psikolojik sebeplerin bu durum için daha fazla etken olduğu düşünülerek bu krizleri sık yaşayan insanlar için psikolojik destek önerilmektedir.

Sinir Krizi Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle sinir krizinin sebebi sağlık kuruluşunca araştırılmalı, fiziksel veya psikolojik olup olmadığı saptanmalıdır. Bu süreçte tedavi her iki durumdan birine göre ilerleyecektir. Sinir krizi fiziksel hastalıklardan kaynaklanıyorsa buna uygun tedaviyi ilgili sağlık hekimleri ayaktan veya hastayı kontrol altında tutmak için sağlık kuruluşuna yatırarak devam ettireceklerdir. Fakat durum psikolojik sebeplerden kaynaklıysa psikolog yardımıyla tedaviye devam edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu