Singapur’un Ünlü Kokteyli: Singapore Sling (Asya)

Singapur, sıcak ve bol yağışlı bunaltıcı bir iklime sahiptir. Singapur da kış mevsimi yaşanmaz. Şartlar böyleyken Singapur’un bu sıcak ikliminde insanlar genellikle soğuk ve buzlu içecekler tercih etmektedirler. Singapore Sling te bu içecekler arasından en nam salmış olanı. Kendine has aromasıyla içildiğinde verdiği ferahlıkla bu ünü bizi şaşırtmamalı da. Bu ünüyle de Singapore Sling, Singapur’un eşsiz kültürünün bir parçası olup çıkmıştır.

Kokteyl İlk Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Bu konuda insanlar arasında fikir ayrılıkları mevcut. Bir kısım 1915’te yapılmış olduğunu söylerken bir diğer kısım ise kokteylin 1910’dan önce yapıldığını savunuyor. Otel kokteylin 1910’dan önce yapılmış olduğu fikrini savunsa da genel kanı 1915’te yapıldığıdır.

Kokteyli İlk Kim Yaptı?

İlk ne zaman yapıldığı tartışma konusu olsa da kokteyli kimin yaptığı konusunda herkes hem fikir durumda. Kokteyl Raffles Oteli‘nde çalışan Ngiam Tong Boon adında bir barmen tarafından yapılmıştır. Yolunuz Singapur’a düşerse gerek Raffles otelinde gerek diğer yerlerde Singapore Sling içmenizi tavsiye ederiz.

Singapore Sling Nasıl Yapılır?

Malzemeler:
1- 3 cl cin
2-0,75 cl Cointreau
3-1,5 cl Cherry Brandy
4-0.75 cl DOM Bénédictine
5-1 cl Grenadine
6-12 cl Ananas Suyu
7-1,5 cl Lime Suyu
8-1 damla Angostura Bitters
9-4 adet Buz

Kokteyli hazırlamak için ilk olarak tüm malzemeleri Shaker’a alın. Bir kaç dakika boyunca iyice çalkaladıktan sonra Shakerdaki karışımı bir bardağa boşaltın. İçeceğimizin içine bir kaç parça daha buz ekleyebiliriz. Dilerseniz biraz kiraz, ananas ve bir kaç dilim limonla süsleyebilirsiniz. Singapore Sling sert bir içkidir. Bu sebeple tüketirken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Singapore Sling pembe rengi, hafifliği ve karmaşık aromalarıyla dikkat çekici bir kokteyldir. Bu kokteyli Singapur da tatmak isterseniz 12 singapur doları ödemeniz gerekecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu