Singapur’a Bakış (Asya)

Güneydoğu Asya’da yer alan, 710 km kare yüzölçümü ile küçük bir ülke olan Singapur, Türkiye’nin yüzölçümü en küçük ili olan Yalova’dan daha küçüktür. Kuzeyinde Malezya’nın Johor eyaleti, güneyinde Endonezya’nın Riau adaları, doğusuna ise Endonezya’ya ait Sumatra Adası bulunmaktadır. Çok küçük yüzölçümü olmasına rağmen Singapur’un 60’a yakın adası bulunmaktadır. Para birimi Singapur dolarıdır. İngiliz Thomas Raffles tarafından 1819’da bir ticaret şehri olarak kurulan Singapur’un nüfusu 5,6 milyon civarındadır. Okuma-yazma oranı % 95,4’tür.

Başkenti, Bölgeleri ve şehirleri

1965 yılında bağımsızlığını kazanan Singapur’un başkenti yine Singapur adını almıştır. Şehir-Ülke statüsünde olduğu için başka şehri bulunmamaktadır. Ülke Orchard Street, Little İndia, Sentosa Island ve Chinatown olmak üzere dört bölgeye ayrılmaktadır. Orchard Street daha gelişmiştir ve çok sayıda alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Sentosa merkeze uzak, köprüyle anakaraya bağlı bir adacıktır. İsimlerinden anlaşıldığı gibi, Little İndia Hindistanlıların, Chinatown ise Çinlilerin birer mahalleleri gibi özellikler taşımaktadır. Singapur’daki tek nehir Singapur nehridir ve göl bile bulunmamaktadır.

Dini ve Dili

Ülkeye çok çeşitli ırkların yerleşmiş olmasından dolayı, farklı dini inançlar bulunmaktadır. Ülkenin yaklaşık %33’ü Budist,%18’i Hristiyan,%15’i Müslüman,%17’si ise dinsizdir. Geri kalanlar ise Folk ve Hindu’dur. Resmi dilleri Malayca ve İngilizcedir. Halkın büyük bir oranı İngilizce bilmektedir. Çok sayıda Çinlinin yaşamasından dolayı Çince de yaygın bir dildir.

Ekonomisi

Asya Kaplanları olarak bilinen dört ülkeden biri olan Singapur’un ekonomisi ticarete dayanmaktadır. En önemli gelirleri; petrol rafinerileri, gemi inşası, elektronik cihazlar, gıda, tekstil ve kereste ürünlerinden oluşmaktadır. Turizm ve balıkçılıkta ekonomide önemli yer tutmaktadır.

Önemli Festivalleri

Singapur’daki önemli festivaller olarak; Şubat ayında Çin yeni yılı, Mart ayında yemek festivali, vesak günü (Buda’nın doğum günü), 12-13 Temmuzda bot festivali, 29 Ekimde Deepavali ışık festivali sayılabilir.

Nasıl Gidilir İstanbul’dan uçakla 11 saatte aktarmasız, aktarmalı olarak ise 15-17 saatte gidilebilmektedir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu