Silah Yaralanmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Silahlı yaralanmalarında dikkat edilmesi gereken ilk bölge göğüs bölgesindeki yaralanma ve diğer uzun organların yaralanmalarını kontrol etmektir. Yaralıya ilk yardımı yapmadan önce yaralının bilinci kontrol edilmelidir. Soluk borusunda herhangi bir sıkışma var ve soluk almıyor ise kazazedenin yaralanması göğüs bölgesinde ise ve nefes almıyor ise müdahale şu şekillerde olmalıdır;

Silah Yaralanmaları ve İlk Yardım:

Soluk borusu kontrol edilir küçük dil kaçmış ise işaret parmağı ile çıkartılır.
Kazazede soluk almıyor ise göğüs bölgesine dokunmadan oral (ağızdan soluk verme) şeklinde nefes verilmelidir. Verilen nefes saniyede bir defa verilmelidir.
Kazazedenin göğüs bölgesinde yaralanma büyük ise temiz bir bez ile yaranın üstü kapatılır.
Kazazedenin kanaması var ise kanamanın olduğu bölge üzerinde temiz bir bez ile tampon yapılır.
Kazazedeye hiçbir şekilde olumsuz konuşulmamalıdır.
Bilinç sürekli açık tutulmalıdır. Bayılma, titreme nöbetleri esnasında kazazedeye yüksek ses (kalın Ses) ile kulağına bağırılmalıdır.
Yaralanma bölgesi eğer kol, ayak, kalça ise ilk yardımı ilk önce kanını durdurarak yapmak gerekmektedir.

Yaralanma bölgesi kafa ve göğüs bölgesinde ise kazazedeyi ilk yardım ekibi gelmeden yerinden kıpırdatmamanız gerekmektedir. Çevrede geniş önlem alınıp kazazedenin bilinci açık tutulmalı ve kanamasının olup olmadığı göz ile kontrol edilmelidir.
Soluğu sürekli kontrol edilmelidir, kazazede ile sürekli konuşulmalıdır ve hareket etmemesi gerektiğini söylemek gerekmektedir.

Kazazedenin kanaması göğüs bölgelerinde çok fazla ise kazazede sedyeye benzeyen bir insan zinciri oluşturulup, çok yavaş bir şekilde en yakın hastaneye götürülmelidir.

İnsan zinciri tek sıra yan yana (saf şekli) duran insanların kollarını (L) yaparak kişiyi tek sıra halinde dengeli bir şekilde kaldırıp uzanacağı yere bir kişi uzanır. O kişinin üzerine kazazede uzatılır ve alttaki kişi yavaş bir şekilde diğer kapıdan dışarıya çekilir. Bu şekilde az hareket ettirerek kazazede hastaneye acil bir şekilde gönderilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu