Siğil Nedir, Nasıl Geçer, Bulaşıcı mıdır?

Siğil, ciltte oluşan bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonun tıp alanındaki ismi verruka virüsüdür. Siğilin ciltteki görünümü deri renginde, yüzeyi pütürlü, kabarcıklar şeklinde cilt yüzeyinde oluşmaktadır. Siğil genellikle el ve ayaklarda oluşmaktadır. Siğilin yüz de oluşumu ise iğne başı büyüklüğünde oluşmaktadır.

Siğilin Bulaşma Şekli

Siğilin bulaşma şekli, direkt temas halinde bulaşıcı olmaktadır. Ortak kullanılan eşyalar sayesinde siğil daha çabuk bulaşır. Terlik, havlu, ayakkabı ve kişisel eşyaları birden fazla ortak kullanıcısı var ise siğillerin bulaşmasına yer hazırlamaktadır. Bunun yanında hijyen gerektiren ortamlarda temizliğe özen gösterilmemesi de siğillerin bulaşmasına neden olmaktadır. Tatil yerlerinde kullanılan ortak havuzlardan, hamamlardan, kaplıcalardan ve tuvaletlerden siğil virüsü bulaşmaktadır. Devamında ise kuaför ve ağda salonlarında hijyene özen gösterilmez ise siğil bulaşabilir.

Siğil neden tedavi gerektirir ?

Siğillerin bazıları genellikle kendiliğinden gerilemektedir. Ama siğil olan kişilerde görüntüsü rahatsızlık verdiği için bir an önce iyileşmesini isterler. Bunun için çeşitli yöntemleri denemektedirler. Bazı siğiller ağrılı olmaktadırlar. Özellikle ayak tabanı altında çıkan siğiller günlük aktivitelerin yapılmasını zorlaştırmaktadır. Okul çağında ki bir çocukta siğillerin meydana gelmesi, arkadaşları tarafından alaya alınabilir. Bu da çocukta oluşabilecek psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Ellerin çok kullanıldığı gıda sektöründe çalışan bir kişide, siğil meydana geldiğinde çevresinde bulunan kişiler tarafından dışlanma korkusu oluşturmaktadır. Siğillerin bulaşıcı olmasından dolayı bir an öne tedavi edilmesi gerekmektedir.

Siğiller Nasıl tedavi edilir?

Tıb alanında siğilleri geçirmek için 3 yöntem kullanılmaktadır.

1- Kimyasal madde ile tedavi ; Kimyasal maddelerin dışarıdan siğil olan deriye dışarıdan uygulanması yöntemidir. Hasta bu tedavi yöntemini 1 ile 3 ay arasında uygulamaya devam etmesi gerekmektedir.

2- Elektrokoterizasyon tedavisi ; Bu tedavi yöntemi ise siğil olan deriyi sıcak ile tedavi edilmesi veya yakarak tedavi edilmesidir. Bu uygulamayı yapmadan önce siğil olan deri uyuşturulur. Sonrasında ise elektrik akımı olan bir metal, siğile dokundurulur. Bu sayede siğil ortadan kaldırılmış olur. Bu işlemden sonra yara oluşan bölgenin hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. 15 gün boyunca pansuman yapılmasında fayda vardır.

3- Kriyoterapi tedavisi ; Kriyoterapi tedavisi ise dondurularak yapılmaktadır. Bu tedaviyi uygularken siğil olan deriyi – 196 dereceye sahip sıvı azot gazı ile dondurulmaktadır. Bu tedavi şeklini ise 2 hafta arayla 3 ile 5 kez arasında tekrarlanması gerekmektedir. Tedaviden sonra oluşan kabuk kendiliğinden düşecektir.

Sürekli siğil oluşan insanlarda, doktor tarafından muayene edildikten sonra bağışıklık sistemini güçlendirmek adına ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu