Sezaryen İle Doğum Nedir, Nasıl Olur?

Anne adayının gebelik sürecinde normal doğum yapmasına engel olabilecek herhangi bir etkenin ortaya çıkmasından veya anne adayının normal doğumu istememesi durumunda sezaryen doğum kararı verilir. Her ne kadar normal doğum ile kıyaslandığı zaman ağrılı ve stresli olarak gösterilse de, gelişen teknoloji ve tıp dünyasında sezaryen doğum artık daha kolay şekilde gerçekleştirilebiliyor. Gebelik sürecine bağlı olarak zamanı belli olan sezaryen doğum zaman zaman bebeğin ya da anne adayının durumlarına göre acilen de yapılabiliyor.

Hangi Durumlarda Sezaryen Durum Yapılır?

Her ne kadar anne adayı gebelik sürecinde normal doğum istese de bazı durumlarda sezaryen doğumun yapılması zorunluluk haline gelebiliyor. Düzenli olarak doktor kontrolüne giden anne adayları, doktorları uygun gördüğü ve hem kendisi hem de bebeği için olumsuz bir durum söz konusu olmadığı zaman normal doğuma gidebiliyor. Ancak bebeğin doğum kanalına başla ilerlememesi, bebeğin iri olması, plasentanın rahim girişini kapatması, çoğul gebeliğin oluşması, anne adayı açısından ıkınma gibi durumların riskli hale dönüşmesi, anne adayının daha önceden geçirdiği ameliyatlar ya da bebeğin acilen doğması gerektiği gibi durumlarda sezaryen doğuma başvuruluyor. Tabi sezaryen ya da normal doğumun anne ve bebek açısından bakıldığı zaman meydana gelmesini doktor karar verdiği için anne adaylarının mutlaka doktoruna danışması gerekiyor.

Sezaryen Doğum Nasıl Olur?

Sezaryen doğum bebeğin anne karnından açılan kesesiyle rahme ulaşılması ve rahmin kesilerek bebeğin dışarıya çıkarılmasıdır. Ortalama olarak 30 ila 45 dakika arasında tamamlanan sezaryen doğum zaman zaman bir saate kadar da çıkabiliyor. Sezaryen doğum genel olarak anestezi altında uygulandığı için alanında uzman tüm doktor ve hemşireler doğum anında hazır bulunur. Anne adaylarına doğum sırasında anti asit şurubu verilir, karın bölgesi temizlenerek ameliyat olacak alan tıraş edilir. Mesanenin zarar görmemesi adına da idrar sondası takılır. Bir yandan da kola veya ele serum bağlanır.

Sezaryen doğumda sırasıyla karın duvarı, karın boşluğu ve rahim duvarı kesilerek bebeğe ulaşılır. Burada doktorun yaptığı çeşitli operasyonlardan sonra bebek dışarı çıkartılır ve göbek kordonu kesilir. Ardından da plasenta dışarı çıkartılır ve anne adayının vücudunda kesilen tüm yerler dikişlerle dikilerek kapatılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu