Seroloji Nedir, Sağlıktaki Önemi Nedir ?

Seroloji, Belirli bir mikroorganizmaya karşı üretilmiş olan antikorların varlığını tespit etmeye yarayan tıbbı bir kan testidir. Daha geniş ifade edecek olursak, virüs, bakteri, parazit gibi mikroorganizmaları ya da yabancı proteinleri, vücudun kendi proteinlerine karşı üretilmiş olan antikorları ve spesifik antijen proteinlerinin varlığını tespit etmeye yarayan bir metodoloji bilimi olarak tanımlamak en geniş ifade olacaktır.

Bu Test Ne İşe Yarar?

Yapılan test sonucunda elde edilmiş bulgular ışığında mikrop ve antikorların yapısı araştırılır. Elde edilen sonuca göre hastalık tanısı yapılır ve nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağı tespit edilmiş olur.

Bir hastalığı tedavi edebilmek için önce o hastalığı tespit etmek gerekir. Var olan hastalığı ve o hastalığın boyutunu tespit edebilmek için serolojiden yararlanılır. Bir kan testi olan seroloji hastalıklların teşhisi konusunda en sağlıklı yöntemlerden birisidir. Diğer bir ifade ile hastalığın tedavisi seroloji ile başlar denebilir.

Seroloji Sayesinde Hangi Testler Yapılır?

Yüzlerce test yapılmaktadır. Tamamını burada yazmak mümkün değildir ama başlıklar halinde şu bilgileri verebiliriz.

Viral enfeksiyon testleri (yaklaşık 80 adet)

Bakteriyel enfeksiyon testleri (yaklaşık 20 adet)

Alerji Testleri (yaklaşık 50 adet)

Otoimmün testleri (yaklaşık 50 adet)

Direk floresan antikor testleri (yaklaşık 60 adet)

Yukarıdaki testlerden herhangi birisi yapılır ve yapılan bu test sonucunda hastalığın var olup olmadığı tespit edilir ve daha sonra tedavi aşamasına geçilir. Bu açıdan seroloji vazgeçilmez bir kan testidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu