Şeftali Suyu Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Şeftali suyu lekesi giysilerinize, halınıza, koltuklarınıza veya örtülerinize bulaştığı zaman canınız sıkılacaktır. Çünkü şeftalinin tadı oldukça güzeldir ancak suyunun lekesi oldukça can sıkıcıdır çünkü çıkartması çok zor olacaktır. Bu lekelerin çıkartılması oldukça zor olsa da elbette bir çaresi bulunacaktır. Peki şeftali suyu lekesi nasıl çıkarılır?

Şeftali Lekesini Çıkartma

İlk önce şeftali suyu neye damladıysa o kumaşı yıkayın. Böylece giysideki kolay lekeler çıkıp zor lekeler kalacaktır. Sıcak suyla yıkadığınız zaman şeftali suyu lekesi daha çabuk çıkacaktır. Ardından limon ve tuzu karıştırıp kumaştaki lekeye sürün ve çitileyin. Lekeye karbonatı da ekledikten sonra bir leke izi kalmayacaktır.

Leke Kumaş Dokusuna İşlediyse

Leke kuruduysa ya da kumaş dokusuna işlediyse şeftali suyu lekesi nasıl çıkarılır? Leke kuruduğunda da bu lekeyi çıkartmanız çok zorlaşmayacaktır. Ancak şeftali suyu lekesi kumaşa işlerse bu sefer limon suyu, amonyak ve sirke karıştırılıp lekeli bölgeye sürülür. İyice ovuşturulduktan sonra bol deterjan sürülüp tekrar ovuşturulup bol sıcak suyla kumaş yıkanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu