Sedef Hastalığı Nedir, Tanısı Nasıl Konulur?

Sedef hastalığı, deri hastalıklarının en çok rastlandığı durumlardan birisidir. Bu kişiden kişiye değişim gösterebilir. Birçok nedene bağlı olan bu hastalık, oldukça rahatsızlık verici, kronik bir rahatsızlıktır. Sürekli tekrarlama ihtimali oldukça yüksektir. Bu yüzden, stresten uzak durulmalı ve dengeli beslenmeye oldukça önem vermeniz gerekir. Bazı kişilerde nokta plaklar halinde görülür. Bazılarında ise durum vahimdir. Hızlıca her yere yayılır. Bunun en büyük belirtisi, yoğun şekilde kaşınmadır. Genelde ayak ve ellerden başlar. Tedavi edilmedikçe tüm vücuda yayılabilir. Bu da kişi için hem görüntü kirliliği, hem de sağlıksız bir görüntüdür. Basite almamak gerekir. Kabuklanma şekli kaşındıkça artış sağlar. Bu gibi rahatsızlıklarda karaciğere bağlı herhangi bir rahatsızlık söz konusu mu? İncelenmesinde fayda vardır. Çünkü genelde karaciğer hastalıklarında bu tür alerji ve döküntülerin daha fazla çıktığı bilinmektedir. Sedef hastalığı genetik bir rahatsızlıktır.

Genelde 20 ve 40 yaşları arasında görülür. Bu hastalığı taşıyan kişilerin asla strese girmemesi gerekmektedir. Stres sedef hastalığını daha çok şiddetlendirir. Bu nedenle, stres ve yorgunluk fazla olmamalıdır. Eğer ilaç kullanımı çok fazla ise, bu gibi durumlarda, ilaç azatlımı yapmakta fayda bulunmaktadır. Aşırı ilaç kullanmak sedefi şiddetlendirebilir. Sedef hastalığı nedir, tanısı nasıl konulur diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Sedef Hastalığını Çeşitleri Nelerdir?

Bir diğer adı Psoriasis olan sedef, bir deri hastalığı çeşidine girmektedir. Vücudun dirsek, diz, saç derisi kısımlarında veya tırnaklarda ortaya çıkan ve değişik şiddetlerde görülen sedef hastalığı kabuklanmalar olarak ortaya çıkmaktadır. Derinin üst kısmında kalınlaşmayla birlikte görülen bu kabuklanmaların zamanla kendisini yenilediği görülmektedir. Genç yaşlarda görülme ihtimali daha yüksek olan ve tedavisi mümkün olan bu hastalığın bulaşıcı olmadığını söyleyebiliriz. Sedef hastalığının çeşitleri genelde bunlardır. Deride soyulma, Deride yoğun şekilde kaşınma, Deride kabuklanma, Tırnak yapısında çıkan değişimlerdir.

Sedef Hastalığını Neler Tetikler?

Sedef hastalığına sebep olan faktörler net olarak bilinmemektedir. Beyaz kan hücrelerindeki normalin dışında gelişen birtakım olaylar sonucunda geliştiği düşünülen sedef hastalığında, deri üzeri iltihaplanarak dökülmeye başlamaktadır. Açık bir yara olmadığı gibi, herhangi bir mikroplu hastalıkları çağrıştırmadığı bilinen ve bulaşıcı olmaması sebebiyle de tehlikesiz hastalık olan sedef için stresin tetikleyici bir unsur olduğunu belirtebiliriz. Bunun dışında kalsiyumun az miktarda alınması ve çeşitli hormonların etkileri neticesinde sedef hastalığı oluşumu şiddetlenmektedir. Sedef hastalığının tetiklenmesini istemiyorsanız, sağlıklı bir şekilde beslenmeli, vitamin ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılamayı bilmelisiniz. Eğer beslenmenize dikkat etmeyip, üstüne stres yaparsanız, iğleşebilmeniz söz konusu değil.

Sedef Hastalığının Tanısı Nasıl Belirlenir?

Küçük yaştaki çocuklarda kızarık halde olan, yetişkinlerde ise bütün tanılarının görüldüğü sedef hastalığı için kabarıklıkların giderek genişlemesi esas alınabilir. Bununla birlikte derinin kalınlaşması ve kuru olması dikkatinizi çekecektir. Tırnakta ise yüzeyin çukurlaşması, tırnağın deriden ayrılması ve sararmalar şeklinde görülmektedir. Kan testi yapılmayan sedef hastalığının tanısı için cilt uzmanlarının muayene etmesi gerekmektedir. Eğer cilt üzerindeki belirtilerin sedef hastalığını işaret etmesine rağmen yeterli olmaması halinde ise parça alınması söz konusudur. Sedef hastalığı için yukarıdaki yöntemlerle tanı koyulduktan sonra tedavisi yapılmaktadır. Ancak her ne kadar tedaviyle kontrol altına alınan bir hastalık olsa da aslında sedef kronik bir deri hastalığıdır. Sedef hastalığının tanısı deride oluşan kabarıklar ile konulabilir.

Sedef Hastalığı Takibi Nasıl Yapılır?

Hastanın hangi yaşta olduğu, hangi şartlarda yaşamını sürdürdüğü, hastalığın şiddeti ve hasta üzerindeki belirtileri göz önüne alınmaktadır. Bunlara göre takip edilen sedef hastalığının seyrine göre bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bazı krem ve losyonlarla sedefli bölgedeki deri dökülmesi ve iltihap oluşumunun önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Ultraviole B ışıkları ile yapılan diğer bir tedavi yöntemi ise son yıllarda oldukça yoğun talep almaktadır. Hastanın hikâyesine göre değişen seans sayılarında uygulanan ışık tedavisi ile sedef hastalığına çare bulunmaktadır. Her ne olursa olsun, Sedef hastalığı takibi, uzman bir hekim tarafından incelenmeli, hekimin önerdiği ilaç ve takviyeler ile bir yol izlenmelidir.

Sedef Hastalığı Neden Tekrar Eder?

Sedef hastalığı kronik bir rahatsızlık olduğundan, tekrarlanma olasılığı oldukça fazladır. Bu nedenle, eğer siz ve yakınlarınızda böyle bir rahatsızlık mevcut ise, ona yaklaşım şeklinizi değiştirin. Çünkü bu tür hasatlıkları stres taşıyamaz, vücudun diğer kısımlarına da sıçrar. Sedef hastalığı neden tekrarlar, sağlıksız bir yaşam süren her kişide tekrarlanma olasılığı oldukça fazladır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu