Sedef Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Hastalığın temel sebebi bağışıklık sistemi bozukluğudur. Deride pullanma yolu ile meydana gelen bu hastalık özellikle vücuttaki yaralarda ve vücudun hassas yerlerinde oluşur. Genellikle dirsekler ve diz kapakları gibi sürekli sürtünmeye maruz kalan bölgelerde yoğunlaşsa da vücuttaki tüm bölgelerde görülmesi mümkündür ve saçlı deri de buna dâhildir.

Dünya üzerindeki her on insandan birinin sedef hastalığı vardır çok yaygın bir hastalıktır ve ilaç sektöründe önemli bir yere sahiptir. Bu hastalığın tedavisi için onlarca ilaç geliştirilmiş ve yüzlerce kez birbirleri ile harmanlanarak hastalara doktorlar tarafından tavsiye edilmiştir ama ne yazık ki hastalığın kesin bir çözümü henüz bulunamamıştır. Peki bu hastalık iyileşmiyor mu? Hayır, iyileşiyor fakat bu iyileşme sürekli olmuyor yani kökten çözülmüş olmuyor. Hastalığın tedavisi için sürekli olarak doktorunuz ile temas halinde olmalı ve verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalısınız.

Sedef Hastalığı Belirtileri

Sedef hastalığının en belirgin özelliği olan deride egzama gibi pullanmanın sebebi ise bağışıklık sisteminin bozulmasına müteakip, normal insanlarda olduğu gibi deriyi haftada bir kez yenilemesi gerekirken haftada üç ila dört kez yenilemeye çalışmasıdır. Bu sebeple deri kendini yenileyemez yaralar kabuk bağlayıp iyileşemezler. Deri kendini yenilemeye başlamışken bağışıklık sistemi tekrar vücuda o bölgenin derisinin değişmesi emrini verdiği için daha birinci emir yerine getirilmemişken, vücudun ikinci işleme başlamış olmasından kaynaklı olarak deri değiştirme işlemi asla başarılı olamaz ve bu durum kendi içinde bir paradoksu doğurur. Hal böyle iken vücudun yenilenmesi beklenemez. Ancak uygulanan tedaviler bu işlemi yavaşlatmaya yöneliktir, doktor denetiminde kullanılan ilaçlar bu süreci normal seyrine bindirecektir ve hastalığın iyileşmese bile kontrol altında tutulacağının bir işaretidir.

Sedef hastalığı, tüm kronik hastalıklar içinde hastayı en olumsuz şekilde etkileyen ve toplumsal yükü en ağır hastalıklardan birisi olarak dikkat çekmektedir. Kalp yetersizliğinden sonra fiziksel sağlığı en çok etkileyen hastalıklardan biri olan sedef, depresyon ve kronik akciğer hastalığından sonra ruh sağlığını en çok etkileyen üçüncü hastalıktır.

Sedef Hastalığının Oranları

Sedef hastalarının;

  • Yüzde 40’ının giysilerini hastalığına göre seçiyor
  • Yüzde 36’sında uyku düzeni bozukluğu oluyor
  • Yüzde 76’sında kaşıntı oluyor
  • Yüzde 96’sının görüntüsünden rahatsız oluyor
  • Yüzde 40’ının toplumdan izole yaşıyor
  • Yüzde 20’sinde iş başvurusu reddi olur (en az 50 kez),
  • Yüzde 20’sinin sürekli intihar düşüncesi içinde olduğu ve yüzde 5’inin aktif intihar girişiminde bulunmuştur.

Sedef hastalarının sosyal yaşamları olumsuz etkilenmekte, toplumdan izole yaşama istekleri nedeniyle iş gücü kayıpları da buna bağlı olarak maddi sıkıntılar ile artmaktadır. Hastalarda alkol, sigara ve Antidepresan gibi kullanımların yüksek olduğu bilinmektedir. Uluslararası çalışmalar daha şiddetli sedef hastalarında yaşam beklentisinin önemli düzeyde azaldığını gözle görülür biçimde daha düşük olarak derecelendirir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu