Sarong Nedir? (Asya)

Sarong, Güney Asya ve Pasifik Adaları tarih boyunca farklı isimlerde çok uzun bir geçmişe sahip olmakla beraber Afrika’da Konga adıyla da bilinmektedir. İpek, keten, pamuk, sentetik kumaştan yapılan, Sarong üzerine boya uygulanarak yapılan sanat ise Batik olarak adlandırılır ve Endonezya kültüründe oldukça önemli bir yere sahip bir sanat çeşididir. Java’da erkekler genellikle resmi olmayan zamanlarda geleneksel olan kıyafetlerini giyip bayram namazına o şekilde giderler. Pamuklu havluların güzel havalarda dahi kuruması zaman alırken, Sarongun kuruması çok daha basit ve hızlıdır.

Sarong Nasıl Kullanılır?

Sarong, hem giyim hem kullanım açısından çok rahat ve kullanışlı bir kumaş, giysi türüdür. Serin havalarda boynunuza ya da sırtınıza şal ya da atkı olarak da kullanabilmeniz mümkün olmasının yanı sıra plajda kullandığınız havlunuzdaki kumları temizlemek oldukça zor oluyorken, Sarongu kullanırsanız kumaştaki kumlar sadece bir kaç sirkeleme ile kumlardan arınmış ve tertemiz bir şekilde çantanıza koyabilirsiniz. Sarongu birçok alternatif şekilde de kullanabilirsiniz.

Mesela bir elbise gibi boyundan ya da göğüs üzerinden ve bel çevresinden bağlayarak elbise olarak kullanabilirsiniz. Sıcak iklimli hostellerde üzerinize örtecek nevresim veya battaniye bulamadığınız zamanlarda ise sabaha karşı serinleyen havalardan korunmak için nevresim veya üzerinize örterek battaniye olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda Sarong, yastık kılıfı olarak da kullanılır. Ayrıca güneş altında yaptığınız yolculuklar esnasında güneşin yakıcı ışığından korunmak için de Arap usulü baş örtüsü olarak da kullanabilirsiniz.

Sarong’un Kullanım Alanları

Sarong’un kullanımları bu saydıklarımızla bitmiyor. Asya’lı insanlar bebeklerini uyutmak için, Saron’gu el beşiği olarak veya bebeklerini taşırken kundak olarak kullanmakta. Ayrıca Sarong piknik yaparken, yeşillik bir alanda oturup güzel havaların keyfini süreceğiniz zamanlarda altınıza serebileceğiniz güzel bir alternatif de olabilir. Perdesi bulunmayan şehirlerarası veya şehir içi otobüs, trenlerde kendinizi güneşten korumak için veya soğuk havalarda yapacağınız yolculuklarda çantanıza koyduğunuz bir Sarong sayesinde sıcacık bir yolculuğun keyfini çıkarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu