Sara Krizinde İlk Yardım Nasıl Yapılmalı?

Hepimizin bildiği üzere vücudumuzu yöneten merkezimiz beynimizdir. Aklınıza gelebilecek bütün aktiviteleri beynimiz ile yaparız, karar mekanizmamızdır. Bu sebeple beynimizle hücrelerimiz arasında elektriksel bir bağlantı vardır. Bu mekanizmanın aksi çalışması sonucunda oluşan ani elektriksel boşalmalar sonucu sara (epilepsi ortaya çıkar. Birkaç dakika sürer ve geçer. Bu durum bir defadan fazla görülürse buna sara yani bir diğer adıyla epilepsi hastalığı denir.

Sara Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Genellikle sara hastalığının net olarak nedeni bulunamaz. Ancak çoğunlukla çocukluk çağında ortaya çıkan bu hastalığın etmenleri şu şekildedir;
Doğum esnasında beyine oksijensiz kalması veya beynin zedelenmesi sonucu; genlerin bulunduğu kromozomlarda meydana gelen enzim eksiklikleridir.
Beyin zarlarında iltihaplanmalar oluşması, menenjit ve beyinde meydana gelen tümörler de sara hastalığının nedenlerindendir.
Gebelikte ortaya çıkan; bebek gelişimini önleyen bazı durumlar annenin alkol, sigara, madde kullanması gibi durumlarda hastalığa sebebiyet verebilir.
Herhangi bir kaza sonucu beyin zedelenmesi sonucu/travma geçirme.
Ateşli havale geçirmek de epilepsiye yol açmaktadır.

Sara Krizinde İlk Yardım

Bu aşamada yapılması gereken hastanın kendine zarar vermesini önlemektir.
Hatanın çevresinde, çarparak vs. kendine zarar verebilecek durumdaki eşyaların kaldırılması veya uzaklaştırılması. Hata başını çarpabilir, kesici aletlerle veya yatak kenarlarına kafasını çarpabilir.
Başının altına yumuşak bir şeyler koyulmalıdır, başını yere vurabilir.
Dilini ısırmaması için kriz anında ağızının açık tutulması gerekmektedir. Bunu kalın bir kart yardımıyla yapabilirsiniz.
Üzerindeki kıyafetlerin gevşetilmesi ve hastanın rahat nefes alması sağlanmalıdır.
Hastanın ağzında krizden birkaç saniye önce yemekte olduğu yemek vs. var ise çıkarılmalıdır.
Çoğu kişinin yaptığı hatalardan olan; hastayı tokatlama, su dökme, kolonya sürme gibi şeyler yapılmamalıdır.
Hastaya herhangi bir ilaç verilmemelidir. Hatanın kötüye gitmesine sebebiyet verebilir. Hastanın kriz anındaki hal ve hareketleri izlenmeli ve doktoruna aktarılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu