Sanal Cennet: Borneo

Borneo, keşfedilmeyi bekleyen binlerce kilometrekarelik yağmur ormanının yeşil havasıyla birlikte, macerayı havada hissettiğiniz nadir yerlerden biri.

Borneo adası Malezya, Endonezya ve küçük, bağımsız Brunei ülkesi arasında bölünmüş. Kalimantan olarak bilinen Borneo’nun Endonezya bölgesi adanın yaklaşık% 73’ünü kaplarken, Malezyalı Borneo kuzey kenarında kalanını işgal etmekte. Malezya Borneo’nun Brunei ile ayrılmış iki devleti, Sarawak ve Sabah var. Sarawak’ın başkenti Kuching ve Sabah’nın başkenti Kota Kinabalu her zamanki giriş noktaları Borneo’nun vahşi cazibe merkezlerini keşfetmek için iki şehir de üs olarak hareket ediyor.

Tüplü Dalış

Malezya Borneo’nun doğal cazibe merkezlerinin tamamı karada bulunmamakta. Sabah, dünyanın önde gelen tüplü dalış alanlarından birine sahiptir. Malezya’nın Perhentian Adaları gibi yerlerde yapılan dalışlarla karşılaştırıldığında, Borneo’da dalış kesinlikle ucuz değil.

Kinabalu Dağı

13.435 fit yükseklikte, Sabah’taki Kinabalu Dağı, Güneydoğu Asya’da üçüncü en yüksek zirveye ulaşan Malezya’daki en uzun dağ ve bölgedeki teknik ekipman olmadan tırmanılabilen en yüksek zirvelerden biri. Kinabalu Dağı’nın zirvesine ulaşmak sadece sağlamlığı ve cesareti gerektiriyor.

Kinabatangan Nehri

Adı bir lokma olsa da, Sabah’daki Kinabatangan Nehri bölgesi, Malezya Borneo ziyaretçilerinin favori yeri. Küçük, tek yollu Sukau köyü boyunca yer alan Lodges, insanları çamurlu nehirden küçük tekne ile alan konaklama ve rehberler sunar. Tekneyle sessiz bir yaklaşım, ziyaretçilere, mevsimindeyken yüksek oranda tehlike altındaki burun maymunları, orangutanlar, timsahlar, pitonlar ve hatta filleri bulma fırsatı verir.

Tunku Abdul Rahman Marine

Park’taki minik Mamutik Adası, Kota Kinabali’den tekneyle sadece 20 dakika uzaklıkta doğrudan sahilde vahşi kamp yapmaya izin verir. Alternatif olarak, Tanjung Aru’nun tadını Kota Kinabalu’nun sadece birkaç dakika güneyinde çok az turist ile yerel bir plaj sahnesinin tadı fazlasıyla çıkarılabilir.

Zenginlerin Oyun Alanı: Singapur

Bu küçük şehir devletinin belirli bir zenginliğe sahip olduğu doğrudur. Ancak Singapur, sadece üst düzey alışveriş merkezleri, lüks oteller ve kaliteli yemekler sunmaktan daha fazlasını sunuyor. Singapur, kolay ulaşımı olan oldukça güzel bir toplu taşıma sistemine sahip. Metro haritasına hakim olduktan sonra, kasabanın bir bölümünden diğerine sıkıştırma sorunu olması söz konusu değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu