Saman Nezlesi Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Toplumda en sık görülen alerjik hastalıklardan biri de saman nezlesi hastalığıdır. Taşıdığı bazı özellikleri sayesinde diğer birçok alerjik hastalıklardan oldukça farklı olan saman nezlesi hastalığı özellikle etkisini uzun süreler devam ettiği takdirde bireyin sosyal ve iş yaşantısını olumsuz etkileyebilmektedir. Tıp dalında ”alerjik rinit” olarak da isimlendirilen saman nezlesi hastalığı burun içi örtüsünde meydana gelen iltihaplanma durumudur.

Solunum yolları sayesinde bireye kolayca etki edebilen saman nezlesi hastalığı hemen her yaştan bireylerde kendini gösterebilmekte ve tedavi edilmediği takdirde ise etkisini uzun süreler devam ettirebilmektedir. Genellikle polenlerin neden olabildiği saman nezlesi hastalığı günümün en etkili alerji hastalıklarındandır. Genellikle tehlikeli bir hastalık olmayan saman nezlesi tedavi edilmediği sürecek bazı olumsuz risklere yol açabilmekte ve bunun sonucunda beraberinde nezle ve grip gibi bazı hastalıklara da zemin hazırlayabilmektedir.

Saman Nezlesi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Saman nezlesi hastalığının birçok belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler şunlardır;

 • Hastalık etkisini gösterdiği ilk andan itibaren hasta aksırmaya başlamaktadır.
 • Hastalığın belirtilerinden biri de burun içlerinde meydana gelen tıkanma durumudur.
 • Ayrıca her iki gözde kızarma durumu ve kaşıntıların meydana gelmesi durumu.
 • Hastalığın bir başka belirtisi ise sulu burun akıntısı durumunun meydana gelmesidir.
 • Bununla birlikte öksürük ve orta vadeli baş ağrısı durumunun meydana gelmesidir.

Saman Nezlesi Hastalığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

 • Saman nezlesi hastalığının en belirgin nedeni mikroplardır.
 • Özellikle öksürük ve hapşırma sonucu havaya saçılabilen mikroplar solunum yolları sayesinde etkisini göstermekte ve beraberinde saman nezlesi hastalığına neden olmaktadır.
 • Bu mikroplar genellikle bahar aylarında sık görülen polenlerde görülmektedir.
 • Saman nezlesinin en etkin nedenlerinden biri de polenlerdir. Hastalık buna bağlı olarak özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında kendini sık gösterebilmektedir.

Saman Nezlesi Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Saman nezlesi hastalığından korunmanın birçok yolları bulunmaktadır. Bunlar;

 • Özellikle polenlerin bulunduğu ortamlardan uzak durulması gerekmektedir.
 • Kişisel temizliğe önem verilmelidir.
 • Saman nezlesi hastalığının engellenmesi amacıyla düzenli olarak aşı tedavisi yaptırılmalıdır.

Saman Nezlesi Hastalığında Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Bir tür alerjik hastalık olan saman nezlesi her ne kadar ölümcül bir hastalık olmasa da tedavi edilmediği takdirde bazı hastalıklara da neden olabilmektedir. Bu nedenle saman nezlesi hastalığının ilk belirtisi görüldüğü takdirde hemen doktora başvurulmasında faydalar bulunmaktadır. Basit bir alerjik hastalık olan saman nezlesi hastalığı özellikle tedavisinin en kolay olduğu hastalıklardandır.

Saman Nezlesi Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

Saman nezlesi hastalığının teşhisi de oldukça kolay yapılmaktadır. Teşhis aşamasında ilk olarak ilgili doktor tarafından hastadan hastalıkla ilgili genel şikayetler alınmaktadır. Bu aşamadan hemen sonrasında ise bazı test ve tetkikler yapılarak bunun akabinde ise hemen tedaviye başlanılmaktadır.

Saman Nezlesi Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Saman nezlesi hastalığının tedavisi de teşhisi kadar basittir. Saman nezlesi hastalığının tedavisinde genelde ilaç yöntemi kullanılmaktadır. Genellikle yüzde yüz başarı veren ilaç yöntemi sayesinde saman nezlesi hastalığı çok kısa sürelerde tamamen yok edilebilmekte ve hasta bir müddet sonrasında günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilmektedir. Saman nezlesi hastalığında uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de aşı yöntemidir. Birçok özelliği sayesinde ilaç yönteminden daha etkili sonuçlar verebilen aşı yöntemi ilgili doktorun gerek görmesi koşuluyla uygulanabilmektedir. Günümüzde birçok ülkede saman nezlesi hastalığının tedavisinde özellikle aşı yöntemi sıkça kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu