Salçanın Küflenmesini Nasıl Engellerim

Aylardan Eylül veya Ekime ulaştıysanız, çevrenizde henüz betonlaşmamış yer evleri veya bahçeli müstakil evler varsa bu mevsimde mis gibi salça kokuları burnunuza ulaşmıştır. Türklerin kahvaltı kültüründe saçla ve zeytinyağı vardır. Bir dilim taze ekmeğinin üzerine sürülen salça bir de tavşankanı çayınız varsa büyük bir iştahla mideye indirilir. Kıpkırmızı domatesler püre haline gelmiş, aylarca mutfağımızda kullanıma hazırlanmıştır. Sadece domates ya da daha çok tercih edileni kırmızı salçalık biberlerle karıştırılan domatesten nefis salçalar çıkacaktır. Acı sevenler salça yapımı sırasında yine kıpkırmızı acı biber ilave ederek işlemini tamamlamış olacaktır. Ev yapımı salça kullanmıyorsanız hazır aldıklarınızda zamanla küflenmeler olacaktır. Dolabımdaki salçanın küflenmesini nasıl engellerim, bilmek istediğiniz konulardan biridir.

Salçalar neden küflenir?

Evde yapılan salçalarda bozulma, küflenme görülmese de marketlerden alınan hazır salçaların ağzı açıldıktan sonra küflendiği görülmektedir. Tüketebileceğiniz kadar salçayı, cam kavanozda satın alınması saklamasını kolaylaştıracaktır. Nemli bir ortamda saklanırsa salçalar bozulabilmektedir. Salçanın küflenmesini nasıl engellerim diyorsanız küçük önlemlerle bunu sağlayabilirsiniz.

Salçanın bozulmadan korunması

Yapılan mis kokulu salçalar kilerde ya da evin en müsait bir yerinde saklanmalıdır. Salçalarınız buzdolabında tutulması ve kavanozun üzerine bir miktar çiçek yağı ilave ederek saklanması gerekir. Bu şekilde saklanırsa küflenmesi önlenmiş olur. Kavanoz içine sokulacak kaşıklara su bulaşmamalı ve temiz olmalıdır. Dolaptan çıkarılan salça hemen kullanılmalı, dışarıda fazla bekletilmemelidir. Eğer konserve salça kullanıyorsanız onların da aynı şekilde korunması gerekir hatta kavanozun zerine bir miktar tuz serpilirse uzun süre bozulmadan saklanabilir.

Türk mutfağında nefis yemekler pişer ve bazı yemekler dünyaca tanınmıştır. Bol miktarda domates veya zamanı geçmişse ev yapımı salçalar yemeklere lezzet katar. Ancak, domates ve salça Türk mutfağına 20. Yüzyılda girebilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu