Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Günlük hayatta sakız hemen her yaşta insanın kullandığı bir üründür. Fakat oluşturduğu lekelerin zorluğu da bir o kadar vardır. Sakız lekeleri ve o lekenin vermiş olduğu koku özellikle elbiselerde ve halılarda istenmeyen görüntüler sergilemektedir. Bu durumdan kurtulmak için sakız lekesi nasıl çıkar sorusu her daim sorulmuştur.

Sakız Lekesini Çıkartma Yöntemleri

●Sıcak Su Yardımı İle Sakız Lekesini Çıkartma

Sıcak su sakız lekesini çıkartmak için uygulanabilecek basit bir yöntemdir. sıcak su kullanarak sakız yumuşatarak sert bir cisim ile fazlalık kısmını temizleyin. Daha sonra sıcak su içerisinde 10 dakika bekletin. Bir diş fırçası yardımı ile kalan kısmı tamamen temizleyip sakız lekesinden kurtulabilirsiniz

●Sakız Lekesini Dondurarak Temizleme

Eğer ki sakız lekesini sıcak su ile temizleyemiyorsanız lekeli olan kısmı dışarıda kalacak şekilde bir poşete koyarak buzdolabına atın. yarım saat bekledikten sonra dolaptan çıkartın ve sertleşen sakız lekesini sert bir cisim ile elbiseyi zedelemeden kazıyarak çıkartın. leke kalıntısı var ise yine diş fırçası yardımı ile temizleyebilirsiniz.

●Ütüleyerek Sakız Lekesini Çıkartma

Evde kullanılabilecek en kolay sakız lekesini çıkartma yöntemlerden biri de sakız lekesini ütü ile çıkartmaktır. Lekenin olduğu bölgeye yağlı bir kağıt koyun. Daha sonra içinde su bulundurmayan bir ütü ile kağıdın üstünde 5 dakika kadar ütü yapın. sakıza yapışan kağıdı kaldırdığınızda sakızı tamamen çıkartacaktır. Fakat bu uygulamayı yaparken kağıdın kaymamasına özen gösteriniz.

●Aseton İle Sakız Lekesi Temizleme

Aseton yöntemi de sakız lekesi temizleme için uygulanacak bir yöntemdir. Asetonu lekenin olduğu bölgeye dökün ve orada 5 dakika nemlenmesini bekleyin. Daha sonra sert bit cisim ile kazıyarak çıkartın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu