Sakın Balıkçı Kasabası: Amed (Asya)

Bali ‘de sakin bir balıkçı kasabası Amed. İnternet sitelerinde emekli olunca taşınılabilecek 10 yer arasında en üst sıralarda yer alıyor. Bununla birlikte anlayacağınız gibi çok sessiz, sakin, huzurlu ve henüz çok keşfedilememiş bir cennet köşesi.

Amed şimdilerde turistik açıdan kendini belli etmeye başlasa da uygarlığın çok geç uğradığı bir kıyı köyü. Amed ‘e ilk telefon 2003 yılında gelmiş, aşırı yağmur nedeniyle su altında kalan yollara ise çözüm 2007 de yapılan köprü ile bulunmuş. Ayrıca para çekebileceğiniz bir ATM henüz yok, en yakın ATM 14 km uzaklıkta olan Cucik ‘te bulunuyor. Bir yanardağ yamacına kurulmuş küçük kasabanın halkı geçimlerini çiftçilik, mısır yetiştiriciliği ve balıkçılık yaparak sağlıyor. Ancak yağışın fazla olduğu bu tropikal bölgede son zamanlarda yağışların daha da artması nedeniyle otel ve turizm evleri kurulmaya başlanmış. Halk bu şekilde Amed ‘i geliştirmeye başlamış ve turistik açıdan geliştirmiş.

Amed ‘e Gidilmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Birçok internet sitesinde kaliteli, huzurlu ve hesaplı tatil için adres olarak gösteriliyor. Eğer sadece Amed tatili yapmak istiyor ve başka bir yere gitmek istemiyorsanız tatiliniz boyunca harcayacağınız parayı yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Bu nedenle Amed ‘e gitmeden önce otel, turizm evleri, cafe ve restorant fiyatları, dalış kursları gibi barınma, yemek ve aktivitelerinizden oluşacak planlarınız için bir hesap çıkarmanız gerekecek. Amed modern bir yer olmadığı için para çekmek için banka ve ATM bulmak çok zor.

Amed Tatili İçin Ne Kadar Harcanır?

Bali tropikal ve turistik bir tatil noktası olduğu için birçok kişi tarafından pahalı olarak nitelendiriliyor. Fakat Amed için bu geçerli değil. Tam bir miktar belirtmemekle birlikte temel ihtiyaçlar için bilgi vermek gerekirse;

Amed ‘i gezmek için bir motor kiralamak 50.000 idr yani 13,5 liraya denk geliyor.
Yemek yemek için denize uzanan yolda küçük cafe ve restoranlar bulunuyor. İki kişilik iyi bir akşam yemeği 30 lira civarı. Eğer kaldığınız odada mutfak varsa 30 lira ile yine deniz yolu üzerinde bulunan bakkallardan 3 günlük yemeğinize yetecek kadar alışveriş yapabilirsiniz. Ananas, muz ve çeşitli tropikal meyvelerle hazırlanmış güzel bir kahvaltı yapmak istiyorsanız Amed Cafe çok tercih edilen bir lezzet adresi. Ayrıca internet bulunan nadir cafelerden biri olsa da internet bağlantısı yok denecek kadar az.

Konaklamak için birçok otel ve turizm evi var. Her biri için fiyatlar değişiyor. Fakat en hesaplı konaklama fiyatı bir gece için 27 lira. Amed ‘in bir tarafı deniz bir tarafı orman olduğu için kalacağınız otellerde ne kadar önlem alınırsa alınsın böcekler görmek mümkün. Bunun için böcek ilacını yanınızda bulundurmayı unutmamak gerekiyor.

En çok tercih edilen aktivite, dalış için bir fiyat belirtmek mümkün değil çünkü hemen dalış yapamıyorsunuz. Tehlikeli bir aktivite olduğunu için dalış yapmak için bir eğitime girmeniz gerekiyor. Bir fiyat belirtmemekle birlikte dalış kursu olarak Jukung Diving önerilebilir. Belirli aşamaları geçtikten sonra dalış cenneti olarak bilinen, hem tüplü hem de normal dalış yapacağınız bataklıklar ve inanılmaz berrak denizde keşfin tadını çıkarabilirsiniz.

Amed tatili için bilmeniz gereken en güzel ayrıntılardan birisi güler yüzlü, sevecen ve güvenilir halkı. Bir çok dükkanda ve evde anahtar bile bulunmuyor. Bu küçük kıyı kasabasında insanlar modernliğe geç ulaşsa da güveni ve sevgiyi hiç yitirmemiş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu