Şahmeran Efsanesi (Akdeniz)

Yüzyıllardır anlatılarak günümüze kadar gelen Şahmeran Efsanesi Mersin ilinin Tarsus çevresinde yaşandığı biliniyor. Fars kökenli bir kelime olan Şahmeran efsaneye göre yılan kuyruklu diğer yarısı insan şeklinde bir canlı ve yılanların itaat ettiği şahları olduğu söyleniyor. İnanca göre yılanlar Şahmeran’ın öldüğünü henüz bilmiyor, öğrendikleri gün intikam almak için Tarsus’u istila edecekleri söylenenler arasındadır.

Barışsever ve iyi kalpli olduğu söylenen Şahmeranın ölmeden önce yılanların istilasını engellemek için bazı yollara başvurmuş ve bölge için tehlike içeren bu durumu ölmeden önce engellemiştir. Farklı anlatılarla günümüze kadar gelmiş olan Şahmeran Efsanesini birbirine yakın bir çok görüşte hikayesi günümüze kadar geliyor.

Şahmeran Efsanesi günümüze kadar gelmiş, hakkında birçok yazı yazılan ve senaryolaştırılarak televizyon aracılığıyla aktarılan Tarsus bölgesine yakın bir yerde yaşandığı bilinen bir efsanedir.

Rivayete Göre Şahmeran

Rivayete göre kızı hasta olan bir padişaha onu iyileştirmek için çareler ararken bir büyücünün yalnızca Şahmeran isimli yarı insan yarı insan canlının etini yediğinde şifa bulacağını söyler. Şahmeranı gören kişinin vücudunda pullar belirdiği bilindiğinden padişahın emri ile vücudunda pullar olan herkesten Şahmeranın yerini bildiğini düşünürler. Şahmeranı ilk gören şahıs olan Cemşab isimli bir genci arkadaşları tarafından bırakıldığı kuyudan çıkartarak tıp bilimi ile ilgili bilgi sahibi olduğu her şeyi kendisine anlattığı ve Cemşap isimli gencin günümüzde ‘Lokman Hekim’ olarak bilinen kişinin kendisi olduğu söylenir.

Şahmeran Cemşab’a öldükten sonra etini padişaha yedirmesini, suyunu da vezire içirmesini söyler. Gördüğü işkence karşısında saklandığı yeri söylemek zorunda kalan Cemşab Şahmeran öldükten sonra söylediklerini hatırlar ve aynen uygular. Şahmeranın etini yiyen padişahın hasta kızı şifa bulup iyileşirken, suyunu içen vezir ise ölür. Şahmeran Efsanesinin iyilik edersen, kötülük bulursun özlü sözüne örnek olarak kuşaklar boyu aktarılarak günümüze kadar geldiği biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu