Sağlık Ocağı Çalışma Saati ve Öğle Arası

Devlet kademelerine bağlı olarak çalışan bakanlıkların kurumları arasındaki çalışma saatleri farklılık gösteriyor. Sağlık bakanlığı ise ele aldığımız sağlık ocağında çalışma saati ve öğle arasıyla ilgili verdiği talimatlar, Sağlık Bakanlığı Yönetmeliği ve yasalar çerçevesinde uygulanıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın Konuya Yaklaşımı

Aile hekimliği, halk arasında sıkça kullanılan terim olan sağlık ocağı, çalışma saatleri konusunda, hastaları ve çalışanları arasında devamlı farklı söylemler olsa da, Sağlık Bakanlığı’nın bu konudaki iç yönetmeliğinde detaylı ve net bir şekilde talimatı veriliyor. Buna bağlı olarak hem çalışanların, özellikle hastaların bu çalışma saatlerine uyum sağlayarak mağdur olmamaları, yapılması gereken işlerin ve hasta tedavisinin aksamaması için bakanlık bu konuya titizlikle yaklaşılıyor. Aynı titizliği çalışanların ve hastaların göstermesi, dile getirdiğimiz gibi tedavi ve bakanlık resmi işlem mekanizmasının sekteye uğramaması adına bakanlık beklemektedir.

Sağlık Ocağında Çalışma Saati

Hafta içi mesai saatleri dahilinde olmak üzere, çalışma saatleri standardı günlük 8 saat çalışma prensibine bağlı kalarak, sabah saat 08:30 itibariyle iş başı öğle 12:30’a kadar yapılır. Öğle arası istirahat süresi 1 saat olmak kaydıyla 13:30’dan akşam saat 17:30’a kadar çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu çalışma saati içerisinde çalışan personellerin, hastalarına gerekli tedavisini uygulayarak hizmet vermesi, hasta açısından ise, bu çalışma saatlerine uyum göstererek, çalışan personelin hareket kabiliyetini kısıtlamaması, genel işleyişi engellememesi ve diğer hastaların tedavisini geciktirmemesi konusunda dikkat olması gerekiyor.

Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri Değişken Midir?

Halk arasında dile getirilen farklı çalışma saatleri, farklı izin süreleri konusunda tüm çalışanların ve hastaların bu asılsız bilgilere itibar etmemesi gerekiyor. Bakanlık, bu konuyla ilgili izah edildiği gibi, net ve kesin bilgiyi vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu