Saç Bakımı İçin Bittim Sabunu ve Faydaları

Bıttım, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişir. Aslında bir meyvedir. Bıttım sabunu yabani fıstık yani bilinen adıyla menengiç yağından elde edilir. Siirt fıstığının aşılanmamış halidir. Çitlembik olarak da bilinen menengiç, içerisinde yağ barındıran bir sabundur.

Gerçek Bıttım Sabunu Nasıl Anlaşılır?

Bıttım sabunları koyu yeşil ya da koyu sarı renkte olur. Kullanıma hazır olan sabunların rengi bir süre sonra biraz açılabilir çünkü bıttım sabununun içindeki su kuruyabilir. Su, zamanla buharlaşır ve yok olan bir yapıdadır. Gerçek bıttım sabununu anlamanın bir yolu bu rengi kontrol etmektir.

Bıttım sabununun yapımında bıttım bitkisinin yağı kullanılır. Bu yağ zor bulunan bir yağdır bundan dolayı oldukça pahalı bir yağdır. Buradan da sahte sabunların daha ucuz olacağı fikrine varılabilir.

Sabunu ayırt etmenin bir başka yolu da, sabunu koklayarak sabunda başka yağların olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bittim Sabunu ve Faydaları

Bıttım sabunu saç dökülmesini durdurur, yeni saçlar çıkmasını da sağlar. Saçı beslediğinden kepek oluşumunu durdurur, saçı kepekten arındırır. Saç derisindeki zararlı bakterileri yok eder. Rengini yitiren saçlara 7-8 ay içerisinde eski görünümünü verir. Saçları yumuşatır, nemlendirir.

Bıttım sabunu kelliğe deva olmasıyla adını duyuran bir üründür. Sabunu doğal olarak bulup aldıktan sonra iki gün durup daha sonra saçı yıkamak gerekir. Çünkü bıttım sabununun içinde bulunan yağ saçı besler. Fakat herhangi bir sebepten dolayı saçlarınızı yıkamanız gerekirse de yine bıttım sabunuyla yıkamanız tavsiye edilir.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

Sabunu kullanırken yanında herhangi bir kimyasal ürün kullanılmaması gerekir. Örneğin, 7 ay kullanacaksanız bu süre içerisinde şampuan kullanılmaz. Saçı suyla ıslattıktan sonra bıttım sabununu köpürtüp saç diplerine uygulayın. Uygulama sırasında saç diplerine masaj yapın. Daha sonra yine suyla durulayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu