Rotterdam’ın İlginç Evleri: Kübik Evler (Avrupa)

Dünyanın en renkli ülkelerinden biri olan Hollanda’nın en büyük ikinci şehridir Rotterdam. Nüfus bakımından ikinci sırada yer alsa da aslında yüz ölçümü bakımından Amsterdam’dan daha büyüktür. Ve bunun yanı sıra Avrupa’nın en büyük limanını da bünyesinde barındırır. Rotterdam’ı Rotterdam yapan özellikler sadece bunlar değildir tabi ki. Mesela Rotterdam’ın ilginç evleri kübik evler şehrin en dikkat çekici yanlarından biri.

Dört Köşeli Evlerden Altıgen Evlere

1970’li yıllarda ilk kez Piet Blom tarafından inşa edilen bu kübik evler şehir merkezinde 45 derecelik bir açıyla duruyor ve her biri bir ağacı andırıyor. Başta 55 adet yapılması planlanan bu ilginç evlerin 38’i küçük, 2’si ise süper küp olmak üzere 40 tanesi inşa edilmiş durumda. Ulaşımın şehrin herhangi bir yerinden geçen 21 numaralı tramwayla Blaak istasyonunda inilerek kolaylıkla sağlandığı Rotterdam’ın ilginç evleri kübik evler mimarisiyle olduğu kadar yaşam alanlarıyla da oldukça dikkat çekiyor. Sarı ve mavi renklerin hakim olduğu bu evlerin yaşam alanı üç aşamadan oluşuyor. İlk kat oturma odası, ikinci kat yatak odası ve banyo, üçüncü kat ise ekstra yatak odası veya oturma odası şeklinde kullanılıyor.

Kübik Evlerden Rotterdam Manzaraları

En üst katın üçgen yapıda olmasının yanı sıra üç tarafının da pencerelerle çevrili piramit yapıda olması size muhteşem bir Rotterdam manzarası sunuyor. Rotterdam’a gittiğinizde Rotterdam’ın ilginç evleri kübik evleri mutlaka görün ve bu kübik evlerden de Rotterdam’ı seyredin. Bu muhteşem deneyimi yaşamak için Rotterdam’a gitmek isterseniz Türk Hava Yolları haftanın beş günü tarifeli seferler düzenliyor. Ve bu müthiş evler haftanın her günü 11.00 – 17.00 arası tüm ziyaretçilere açık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu