Rotterdam Markthal: Kapalı Pazar Alanı (Avrupa)

Rotterdam’ın Markthal Rotterdam adlı yeni bir simgesi var. Blaak istasyonunun yanında ve Rotterdam’daki haftalık en büyük açık hava taze gıda ve donanım pazarının yanında yer alan Binnenrotte’deki tarihi bir yerde, Hollanda’nın ilk kapalı pazarı açıldı. Markthal, zemin katta 80’den fazla market tezgahı barındırıyor.

Şekli ve renkli iç mekanı Markthal’i dünyada eşi benzeri olmayan bir gösteri alanı haline getiriyor. Benzersizliği yalnızca şekli veya boyutu değil, özellikle farklı işlevlerin bir araya getirilme şekli. Taze yiyecek pazarını kapsayan bir platformun, yiyecek dükkanları, restoranlar, süpermarket ve yer altı otoparkı kombinasyonu yalnızca Rotterdam’da bulunabilir.

Ulaşılabilirlik

Markthal’e her türlü ulaşım aracıyla ulaşılabilir. Blaak tren istasyonu binanın hemen önündedir ve metro, otobüs ve tramvay merkezi olarak da hizmet vermektedir. Toplu taşıma araçları ile de erişimin olduğu Markthal’a araba ile kolayca ulaşılabilir. Dört yer altı otoparkı tam 1.200 araç kapasiteli park yeri sunuyor.

Müze Zaman Merdiveni: Market Salonu Altında Orta Çağ

‘’Zaman merdiveni’ Markthal bölgesinde yapılan arkeolojik araştırmaların kalıcı bir anıtıdır. Rotterdam’ın tarihini, Markthal’in merkezinde, dört metro seviyesine bağlayan yürüyen merdivenin yanında dikey bir sergi ile sunuyor. Yürüyen merdiven derinleştikçe, Rotterdam’ın geçmişi, sesler ve resimler eşliğinde bulgular ve modeller içeren bir dizi ekranda daha derinlemesine gidiyor. Bununla birlikte, Rotterdam’ın başlangıcı ve onun yemek hikayesini anlatıyorlar.

Sürdürülebilirlik

Markthal, BREEAM Sertifikası aldı. Bina, kentin ısıtma sistemine ve binanın altındaki bir termal saklama sistemine bağlanır ve çevredeki bir dizi bitişik binanın ısıtılması ve soğutulması sağlanır. Binadaki çeşitli işlevler ısı ve soğuk alışverişi yapabilir. Salonun kendisi için son derece düşük enerji kullanımı ile rahat bir iç iklim yaratmak için kapsamlı araştırma yapıldı. Salon doğal olarak havalandırılır, cam cephe altında temiz hava akar, tavana doğru yükselir ve tavandaki havalandırma şaftlarını kullanarak salonu terk eder.

Sanatsal Parça ‘Cornucopia’

Kemerin iç kısmı, Rotterdam sanatçıları Arno Coenen ve Iris Roskam’ın çok renkli bir eseri olan devasa sanat eseri Cornucopia tarafından kaplanmıştır. Sanat parçası, meyve, balık, ekmek, çiçekler ve komşu Laurens Kilisesi’nin kulesini içeren fotoğraf ürünlerinin 3D illüzyonunu tasvir eden Pixar Animation yazılımı ile yapılmış beş katmanlı bir dijital baskıdır. Cornucopia, Hollandalı altın yüzyılın, Cornucopia’nın efsanevi bir nesne olduğu Yunan mitolojisine ve Sistine Şapeli gibi yerlerden bilinen sanatsal kemerler dekorasyon geleneğine atıfta bulunmaktadır.

Cornucopia, Avrupa’nın en büyük sanat eserlerinden biridir. Teknolojisi benzersizdir, taze ürünler fotoğrafı çekilmiş gibi görünür ancak parça parça bilgisayarın içinde bulunur. 3D izlenim, parlak bir dergiye uygun aynı çözünürlükte detaylandırılmıştır. Toplamda görüntü 400.000 megapikselden oluşuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu