Raşitizm Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Çocuk ve bebeklerde en sık rastlanan kemik hastalıklarından biri de raşitizm hastalığıdır. Özellikle doğum sonrası bazı komplikasyonlara bağlı olarak ortaya çıkabilen raşitizm hastalığı etkisini uzun müddetler devam ettirdiği ve tedavi edilmediği takdirde ciddi kas sistemi ve omurga sistemi hastalıklarına neden olabilmektedir. Kalsiyum ve fosfor maddelerinin kemiklerde yeteri kadar bulunamaması sonucu oluşan raşitizm hastalığı başta çocukları olmak üzere ebeveynleri de ciddi anlamda rahatsız edebilmektedir.

Etkisinin ilk görüldüğü andan itibaren çocuklarda özellikle yürüme sorunları yaşatan raşitizm hastalığı yeteri kadar besin maddelerinin alınamamasına bağlı olarak oluştuğu gibi aynı zamanda diğer birçok çocuk hastalıklarında olduğu gibi bazı belirtilere sahip olmaktadır. Çocukların gelişim süreçlerinin ciddi anlamda olumsuz etkileyebilen raşitizm hastalığı hakkında birçok araştırma yapılmış ve hastalığın kesin nedeninin sadece kalsiyum ve fosfor besin takviyelerinin eksik alınması sonucu hastalığın meydana geldiği saptanmıştır. Uzmanlara göre özellikle raşitizm hastalığı ile ilgili olarak genç anne adaylarını uyarmakta ve hastalığın doğacak çocuğa etki yapmaması adına özellikle kalsiyum ve fosfor maddelerini düzenli olarak tüketilmesinin altını önemle çizmektedir.

Toplumların birçoğunda özellikle raşitizm hastalığına yakalanmış çok sayıda bebek ve çocuk bulunmaktadır. Ülkemizde de azımsanmayacak oranlarda raşitizm hastalığına maruz çok sayıda çocuk bulunmakta ve birçoğu hastalığın ilk etkilerine anne karnındayken maruz kalmaktadır. Genellikle ölümcül bir hastalık olmayan raşitizm hastalığı her ne kadar ölümcül bir hastalık olmasa da ileri ki yaşlarda çocuğun başta genel sağlığı olmak üzere ruh sağlığı ve sosyal yaşantısı üzerinde ciddi tahribatlara neden olabilmektedir. Kendini bazı belirtilerle gösterebilen raşitizm hastalığı tedavisinin mümkün olduğu çocuk hastalıklarındandır.

Raşitizm Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Raşitizm hastalığının birçok belirtisi bulunmaktadır. Bunlar;

  • Bebeğin dünyaya geldiği süreç itibariyle akranlarına oranla büyümede yavaşlık göstermesi.
  • Bebeğin kısa boylu olması.
  • Özellikle her iki bacakta bir takım eğriliklerin meydana gelmesi.
  • Bebeğin emekleme faaliyetini gerçekleştirememesi veya da çok zorluk çekmesi.
  • Vücut iskeletinde bulunan bazı kasların aşırı zayıflaması raşitizm hastalığının başlıca belirtileridir.

Raşitizm Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

Raşitizm hastalığının teşhisi çok kolay yapılabilmektedir. Hastalığın teşhisinde ilk olarak bazı kemik tetkikleri ve filmleri yapılmaktadır. Ayrıca kan tahlilleri ve kanda bulunan kalsiyum ve fosfor maddelerinin hangi düzeylerde bulunduğunun tespit edilebilmesi amacıyla bazı ölçümler gerçekleştirilmektedir. Tüm bu test aşamalarından sonra raşitizm hastalığının kesin olarak teşhisi konulmakta ve bunun akabinde tedavi sürecine hemen geçilmektedir.

Raşitizm Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Raşitizm hastalığının tedavisinde genel olarak D vitamini bakımından zengin olan ilaç takviyesi tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu sayede vücutta eksik bulunan D vitamini kısa süre sonrasında yerine getirilmesi amaçlanmaktadır. Hastalığın tedavisinde D vitamini takviyesinin yanı sıra hastalığın bulunduğu aşama da göz önünde bulundurularak ve ilgili doktorun gerek görmesi durumunda kalsiyum yönünden zengin olan ilaç tedavi yöntemi de uygulanabilmektedir.

Raşitizm Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Raşitizm hastalığından korunmanın başlıca yolu kalsiyum ve fosfor yönünden zengin besinlerin düzenli olarak tüketilmesidir. Bunun yanı sıra hastalıktan korunmanın diğer yolları ise şunlardır;

  • Anne adayları düzenli beslenmelidir.
  • Hamilelik dönemi boyunca gerek bebeğin ve gerekse de kendi genel sağlığının korunması açısından ağır işler yapmaktan kaçınmalıdır.
  • Sigara kullanmaktan uzak durulmalıdır.
  • Bunlar raşitizm hastalığından korunmanın yollarıdır. Raşitizm hastalığı tehlikeli bir hastalık olmasa bile ciddi bir rahatsızlıktır. Bu nedenle raşitizm hastalığının henüz ilk belirtisi görüldüğü taktirde hemen doktora başvurulmasında büyük faydalar bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu