Rahim İltihabı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir ?

Rahim iltihabı olarak bilinen hastalığın adı tıp dilinde ‘’ servisittir ‘’ olarak adlandırılmıştır. Kadın hastalıklarında en sık karşılaşılan vakalar rahim iltihabıdır. Belirtileri; alt bölgede ağrı ve sancılanma, akıntı, ateş, kusma ve adet dışı kanamalardır. Bu hastalık, aktif bir cinsel yaşamı olan kadınlarda sıklıkla görülür.

Rahim İltihabı Neden Oluşur ?

-Vajinadaki enfeksiyonlar; genellikle albicans isimli mantardan üremektedir. En sık görülen özeliği ise aşırı kaşınmaya sebep olmasıdır. Kaşıntı geceleri yoğun yaşanırken, aşırı sıcakta kaşıntı oluşturabilir.
-Korumasız cinsel ilişkide oluşacak HIV ve HPV virüsü,
-Cinsel ilişki anında vajinaya yabancı cisim uygulama ( krem, tampon vb. )
-Prezervatifte olan lateks maddesine alerjisi bulunanlar.

Rahim İltihabı İçin Alınacak Önemler

Rahim, yumurtalık ve tüplerde oluşan bakteriyel hastalığı olan kadınların, cinsel yaşamlarından sonra ortaya çıkan sorundur. Doğumlar, kürtajlar, biyopsi işlemleri bu bakterilerin yayılmasına neden olabilir. İlişki esnasında görülen şikayetlerle bu hastalığa teşhis konulur. Düzenli olarak jinekolog muayenesi önemlidir. Bazen tanı laparoskop ile konulabilir. Tedavi edilemeyen enfeksiyonlar pelvik için risklidir. Bu tedavi antibiyotikte uygulanır. İleri düzeyde hastalıkta doğal yolla gebe kalınmasına engel olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Antibiyotikte tedaviye başlanır. Antivirüs tedavisi işe yarayacaktır. Ancak tedavi uygulanırken, cinsel ilişkiye yaklaşık 2-3 ay girilmemelidir. Genellikle hastaların çoğunda bu tedavi etkili olmaktadır. Ama ileri bir hastalıkta yakma, dondurma yada lazer tedavide destek alınabilir. Eğer bulaşan bir hastalıksa partnerinde tedavi altına alınması şarttır. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi rahim iltihabı hastalığında da önem taşır. Tedavi edilemese ileride kısırlığa varan sorunlara neden olur.

İltihap Söktüren Bitkiler

Sarımsak, zerdeçal, karbonat tozu, probiyotik yoğurt, çay ağacı yağı, ekinezya, Hint yağı, elma şırası sirkesi, çemen otu tohumu, hint Bektaşiüzümü, muz, incir, yaban mersini, okra, nar, hint leylağı, safran, semizotu. Doktor tedavisinin yanında hekiminizin bilgisi doğrultusunda uygulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu