Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Nedir?

İnsan vücudunun dokularını oluşturan sağlıklı hücreler büyür, vakti gelince bölünür ve gerektiğinde ise yenilenirler. Bu sayede vücudun diri kalmasını sağlamış olurlar. Fakat bazı zamanlarda hücreler kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlarlar. Bu yeni hücrelerde tümör adı verilen bir doku kütlesini oluşturmaya sebep olurlar. Bu hücreler bazen iyi huylu olmakta, bazen de kötü huylu olmaktadır. Bir de displaze denilen hücreler vardır. Bu hücreler ise tedavi edilmezse kansere dönüşürler. Bu displaze adı verilen hücrenin erken teşhisi halinde, kansere dönüşmeden gerekli tedavileri yapılmaya başlanır.

Kanser geliştiğinde, rahim ağzında bulunan sağlıklı dokularıda etkileyerek harap eder. Rahim ağzı kanseri, kan ve lenf damarları yolu ile vücutta farklı yerlere yayılma ihtimalide vardır. Kadınlarda en çok görülen kanser türü rahim ağzı kanseridir. Kadınların yaşamları boyunca tedbirli olması gereken bir hastalıktır.

Rahim ağzı enfeksiyonu olan HPV virüsü, rahim ağzı kanserine neden olan bir virüstür. Smear testi sayesinde, bu virüsün vücutta olup olmadığı teşhis edilmektedir. Bütün kadınlar gerekli zamanlarda doktor kontrolünden geçerek bu testleri yaptırmasında fayda vardır.
Rahim ağzı kanserine neden olan HPV virüsleri için, koruyucu bir aşı geliştirilmiştir. Bu aşı 9 yaş ile 45 yaş arasındaki kız çocuklarına ve kadınlara yapılmaktadır.

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri

Vajinal kanama durumları,
Anormal derecede vajinal akıntı durumları,
Pelvikte ağrılar oluşması,
Cinsel ilişki sırasında meydana gelen lekelenme ve ağrı durumları rahim ağzı kanserinin ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirtilerin meydana geldiğinde kanser hücreleri vücuda yayılmıştır. Henüz kansere dönüşmeyen displaze hücrelerinin hiç bir belirtisi yoktur. Bu hücreler sadece testler sonucu vücutta kendini göstermektedir.

Rahim Ağzı Kanserinin Evreleri

Bütün kanser çeşitleri, 1 ile 5 arasına kadar evrelenir. Kanser vücutta ne kadar az yayılmış ise numarada o kadar küçük olur.
Evre 1 en başarılı ve en kolay olandır.
Evre 5 ise kanserin vücutta en çok ilerlemiş ve yayılmış olan evredir.
Rahim ağzı kanserinde, en erken evrelerde tedavi şekli daha kolaydır.
Erken evrelerde iyileşme derecesi % 85 ile % 90 arasındadır.
Fakat evrenin son halinde bu iyileşme derecesi % 5 ile % 10 arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu