Puglia’nın Beyaz Şehri: La Città Bianca Ostuni (Avrupa)

Ostuni, batı evlerinin göz kamaştırıcı etkisi ile ünlü, İtalya’da Akdeniz mimarisinin hakiki ve çekici bir örneğidir. Orta çağın ipuçları, her köşede, her denize bakış açısında, bir sarayın portalında, manastırın duvarlarında veya bir kilisenin önündedir. Bembeyaz evlerinin parlaklığı, ana anıtın pembe renkli kahverengine karşı koyarak kasaba çevresindeki yeşilin öne çıkmasını sağlıyor. Bu da kentin Beyaz Şehir olarak adlandırılmasını sağladı. Ostuni’yi bölgedeki en cazip şehirlerden biri yapan ve İtalya’nın herhangi bir turunun önemli bir bölümünü oluşturan doğal ve yapay ürünün bu mutlu bileşimi mi?

Ostuni’nin Kökeni

Ostuni’nin Paleolitik Dönemi

Ostuni bölgesi, paleolitik dönemde (50.000-40.000 yıl önce) bölgedeki sayısız mağarada sığınan Neandertal avcıları tarafından doldurulmuştur. Bölgede çıkan insan izleri, 25.000 yıl önce bir mağarada bir delikte gömülü olan 20 yaşında bir hamile kadın cesedinin keşfi ile de kanıtlandı. Şimdi “Delia” olarak adlandırılan genç kadının iskeleti, Ostuni tarihi merkezindeki San Vito Martire Kilisesi’nde sergilendi.

1. Ve 2. Yüzyıllar – Ostuni’nin Roma Egemenliği

Yunan “Astu-neon” dan (yani “yeni şehir” anlamına gelen) Ostuni’nin adı, I. ve II. Yüzyıllar boyunca bir önceki kentin üzerine inşa edildikten sonra ilk olarak kullanılmıştır. Kent, MS. 448 yılına kadar Roma egemenliğinde kaldı. Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasından kısa bir süre sonra Ostrogothlar tarafından ve VII. Yüzyılın sonlarında Longobardslar tarafından işgal edildi.

Isabella D’Aragona Ve Bona Sforza

XVI. yüzyılda, Isabella D’Aragona ile Ostuni için kültür ve sanat çağı başladı. Isabella’nın kızı Bona Sforza, şehrin çevresini genişleterek Villanova Kulesi’ni yeniden inşa etti ve nüfusu Türklerin saldırılarından korumak için Torre Pozzella ve Torre San Leonardo’nun iki kulesini inşa etti.

Yeni Kurulan İtalya’da Bourbons Ve Ostuni

Waterloo Napoleon’a karşı zaferden sonra, Bourbonlar iktidara geldiğinde Ostuni Zevallos’u gönderdi. Garibaldi İtalya’yı bir araya getiren Ostuni, 1860’da yeni kurulan ulusun bir parçası oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu