Puglia’da Şirin Bir Kasaba: Cisternino (Avrupa)

Cisternino Kasabası, Puglia bölgesinde bulunan alışık olduğunuz kalabalık ve gürültülü meydanlardan, caddelerden oldukça uzak sessiz, sakin muazzam bir yer. İtalya’nın Itria Vadisine gidip huzurlu, sessiz bir tatil isteyen kimseler için tercih edilen ilk duraklardan birisi. Şehir cittaslow statüsünde olduğu için bu sakinliği, sessizliği ve huzuru size her anlamıyla sağlamaktadır. Puglia turunuzda uğramanız gereken ilk duraklardan biri Cisternino. Keyifli bir Akdeniz kasabası beyaz badanalı kubbeli evleri, sessiz sokakları rengarenk çiçekleriyle sizi içine çekiyor.

Kasaba da geçmişten günümüze mimarisini çok iyi korumuş birçok tarihi ev var. Bu tarihi evler arasında dolaşmak insan ruhuna müthiş bir huzur veriyor. Bir de sanata düşkünseniz, fotoğraf çekmeyi seviyorsanız kasabanın sokaklarında dolaşırken zamanın nasıl geçtiğini asla anlayamayacaksınız. Cisternino kasabası yetişen üzüm ve zeytinlerle oldukça ünlenmiş durumda. Bununla birlikte çiftlik ürünleri özellikle peynir çeşitleriyle de adını duyurmuş.

Cistornino Eğlence Anlayışı

Şehir festivaller sayesinde turist çekmekte. Her yılın ağustos ayında şehrin azizleri onuruna bir dizi festival yapılmakta ve bunun yanında yemek festivalleri yapılır. Bunlarla sınırlı kalmayarak üzüm hasadıyla birlikte birçok etkinlikler, eğlenceler düzenleniyor. Kent yerel şarapları ve barbekü yapan kasaplarıyla da göz önündedir. Kasaplara gidip istediğiniz eti pişirterek o an yiyebilirsiniz. Bu sebeple de restoranlara bile gerek kalmadan karnınızı doyurmanız mümkün.

Fakat bu bölgenin ve genel olarak Itria Vadisinin olumsuz tarafı ise burada bulunan birçok kasaba da toplu taşımanın bulunmaması. Bu yüzden bu bölgeyi gezmek için en mantıklı yol bir araç kiralamak. Son olarak konaklamak için Masseria Calongo’yu tercih edebilirsiniz burası aynı zamanda yemekleriyle de dikkat çekiyor. Konaklama için Itria Vadisini tercih ediyorsanız Cisternino bölgenin ünlü şehri Ostuni’ye göre oldukça uygundur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu