Psikoterapi Nedir? Ne İşe Yarar?

Hızla değişen yaşam standartları beraberinde birçok olumsuzlukların meydana gelmesine neden olabildiği gibi ayrıca birçok bireylerin bu durum sonucunda genel psikolojik yönden olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Dolaysıyla bu durum sonucunda ise psikiyatri doktorlarına başvurularak psikoterapi tedavi uygulamasından faydalanılabilmektedir.

İnsan psikolojisinin olumsuzluklardan arındırılması konusunda oldukça faydalı bir uygulama olan psiterapi uygulaması geçmiş dönemlerden günümüze dek en fazla uygulanan psikolojik tedavi yöntemlerinden biridir. Peki psikoterapi nedir ne işe yarar dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere detaylı olarak sunalım. İlk olarak psikoterapi uygulamasının genel tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Psikoterapi Uygulaması Nedir?

Psikoterapi uygulaması; Bireylerin ruhsal, duygusal ve davranışsal problemlerinin çözümüne yönelik psikolojik dengenin korunması ve geliştirilmesine yönelik sözlü iletişime dayalı olan ve uzmanlar tarafından yürütülen ruhsal destek süreci olarak tanımlanmaktadır.

Temel Amaçları Nelerdir?

Psikoterapi uygulamasının toplamda 2 temel amacı bulunmaktadır. Bu temel amaçlar ise şunlardır;

 • Bireyin mümkün olduğu en iyi şekilde yaşam standartlarına sahip olmasını sağlamak
 • Bireyin kendine veya çevresine zarar verici davranışlarından kurtulmasını sağlamaktır.

Türleri Nelerdir?

Psikoterapi uygulamasının aynı zamanda birbirinden farklı türleri bulunmaktadır. Bu türleri ise şunlardır;

 • Bireysel psikoterapi uygulaması: Bireysel psikoterapi uygulamasında yalnızca tek bir kişiye uygulanan bir psikoterapi uygulamasıdır.
 • Grup veya aile psikoterapi uygulaması: Bu psikoterapi uygulamasında ise aynı sorunlara sahip olan ancak birbirini tanımayan bireylere uygulanmaktadır. Bununla birlikte aynı sorunlara sahip olan aile fertlerine de uygulanmaktadır.

Kimler Psikoterapi Tedavisinden Yararlanabilir?

Psikoterapi tedavi yönteminin genel amaçları aslında oldukça geniştir. Dolaysıyla psikiyatri doktorları bu harika tedavi yönteminden birçok psikolojik sorunlara sahip olan veya da hafif dereceli olarak maruz kalan bireylerin güvenle faydalanabileceğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar psikoterapi uygulamasından şu gibi psikolojik sorunlar yaşayanların faydalanabileceğinin altını çizmektedirler.

 • Günlük yaşantılarında sık sık strese maruz kalanlar
 • Günlük yaşantılarında aşırı derecede üzüntülü olanlar
 • Günlük yaşantılarında depresyon belirtileri gösterenler
 • Günlük yaşantılarında sosyal veya iş aktivitelerinde yeteri kadar başarı elde edemeyenler
 • Günlük yaşantılarında sebepsiz yere iç sıkıntıları çekenler
 • Günlük yaşantılarında aşırı derecede kaygılı olanlar
 • Günlük yaşantılarında kendilerini mutsuz ve huzursuz hissedenler
 • Günlük yaşantılarında yorgunluk sendromu taşıyanlar
 • Günlük yaşantılarında ikili ilişkilerde sorunlar yaşayanlar
 • Konsantrasyon bozuklukları yaşayanlar psikoterapi tedavisinden faydalabilirler.

Görüldüğü üzere psikoterapi uygulamasından birçok psikolojik sorunlar yaşayanlar faydalanabilirler. Uzmanlar bu tedavi yönteminden çocuklar dışında her yaş grubundaki bireylerin rahatlıkla faydalabileceğinin altını çizmektedirler. Bu ayrıntıyı da sunduktan sonra psikoterapi uygulaması hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Makalemizde psikoterapi nedir ne işe yarar hakkında bilgiler sunduk. Sizler de günlük yaşantınızda psikolojik yönden kendinizi iyi hissetmiyorsanız hemen bir psikiyatri doktoruna başvurabilir ve doktorunuzun uygun görmesi durumunda psikoterapi tedavi uygulamasından faydalanabilirsiniz. Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Psikiyatri sorunlarınız için psikiyatri hekimine başvurunuz.

Kaynak: iyidanişmanlik.com ve www.kemalsayar.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu