Prostat Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Toplumlarda en sık görülen hastalıklardan biri de prostat hastalığıdır. Özellikle erkekler görülen prostat hastalığı genellikle 50’li yaşlarda kendini gösterebilmekte ve tedavi edilmediği durumda etkisini uzun yıllar devam ettirebilmektedir. Hangi aşamada olursa olsun etkisini gösterdiği ilk andan itibaren bireyin başta iş ve sosyal yaşantısında olmak üzere birçok günlük aktiviteleri üzerinde çok ciddi olumsuzluklara neden olabilen prostat hastalığı son yılların en belirgin hastalıklarından biri haline gelmiştir.

Tedavi edilmediği takdirde beraberinde prostat kanserine de neden olabilen prostat hastalığı erkeklerde bulunan prostat salgı bezlerinin işlevinde çeşitli bozulmalara bağlı olarak ortaya çıkmakta ve diğer birçok hastalıklara göre etkisini uzun dönemler boyunca devam ettirebilmektedir. Sperm taşınması amacıyla salgı üretmek ve depolamak görevinde bulunan prostat sisteminin çeşitli nedenlere bağlı olarak görevini yerine getirememesi sonucu meydana gelen prostat hastalığı taşıdığı olumsuz nitelikleri nedeniyle belirtilerini gösterdiği ilk anlardan itibaren mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklardandır.

Meydana geldiği bireylerde çok ciddi rahatsızlıklara yol açan prostat hastalığı bireylerin iş ve seyahat anlarının kabusa dönmesi için yeterli bir sebeptir. Özellikle az veya bolca sıvı tüketimi sonrasında bireylerde etkisini daha çok gösterebilen prostat hastalığı hakkında uzmanlar bireyleri uyarmakta ve hastalığın henüz ilk belirtileri görülmesi durumunda bir sağlık kuruluşuna giderek ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını önemle çizmektedir. Prostatın zamanla büyümesi sonucu etkisini arttırabilen prostat hastalığı bununla birlikte büyüme sağlayan prostatın özellikle idrar akışını ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmekte ve hatta tamamen işlevini ortadan kaldırabilmektedir.

Prostat Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Prostat hastalığının birçok belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler şunlardır;

 • Bireyin normalin çok üstünde idrara çıkması
 • Bireyin idrar yapmakta aşırı zorlanması (bu durum uzun süreçler alabilmektedir.)
 • İdrarın kesik kesik yapılması durumu
 • Özellikle sıvı alımı sonrası idrarın tutulamaması
 • İdrarın tam olarak boşaltılamaması veya çok geç boşaltılması
 • Çoğu zaman idrarın yapılamaması
 • İdrar akışının gücünün normalin dışında azalmaya başlaması prostat hastalığının başlıca belirtileridir.

Prostat Hastalığı Daha Çok Kimlerde Görülür?

Prostat hastalığı özellikle 50 yaşlarına gelmiş erkeklerde çok sık görülebilmektedir. Bununla birlikte şu bireylerde de görülme riski oldukça yüksektir.

 • Fıtık ameliyatı geçirmiş bireylerde
 • Sigara ve alkol kullanan bireylerde
 • Gereğinden fazla sıvı tüketen bireylerde
 • Damar tıkanıklığı hastalığına maruz kalan bireylerde
 • Cinsel problemleri bulunan bireylerde prostat hastalığı görülme potansiyeli oldukça yüksektir.

Prostat Hastalığında Erken Müdahalenin Önemi Nedir?

Birçok hastalıkta olduğu gibi prostat hastalığında da erken müdahalenin önemi büyüktür. Özellikle hastalığın zamanla prostat kanserine neden olmaması amacıyla hastalık ilerlemeden önü alınabilmeli ve gerekli tedavilere başlanılarak hastalık tamamen yok edilmelidir. Birçok prostat kanseri vakalarının oluşmanın ana nedeni; prostat hastalığına erken müdahale edilememesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenlerden dolayı hastalığın henüz ilk belirtileri görüldüğü takdirde vakit kaybedilmeden ilgili doktora başvurulması gerekmektedir.

Prostat Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Zamanında müdahale edilen prostat hastalığının tedavisi oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bununla birlikte prostat hastalığı hangi aşamada olursa olsun tedavisinin mümkün olduğu hastalıklardandır. Prostat hastalığının tedavisinde hastalığın ilerleme safhasına bağlı olarak ve ilgili doktorun kararı ile genellikle ilaç yöntemleri kullanılmaktadır. Özellikle orta vadeli prostat hastalığının tedavisinde kısa süreler içerisinde çok başarılı sonuçlar verebilen ilaç tedavi yöntemi sayesinde hasta doktorun gerek görmesine bağlı olarak hastanede birkaç gün yatırıldıktan sonra evinde istirahat etmek üzere taburcu edilmekte ve istirahat sonrası iş ve sosyal yaşantısına tekrar eski sağlığını kazanarak dönebilmektedir.

Prostat hastalığının tedavisinde uygulanan bir başka tedavi medotu ise; prostat ameliyat yöntemidir. Özellikle zorlu prostat hastalığı durumlarında uygulanan ameliyat yöntemi son yıllarda yeni geliştirilen lazer cihazları sayesinde 1 veya 2 saatlik bir operasyon sonrasında hastalık tamamen ortadan kaldırılabilmekte ve hasta birkaç günlük dinlenme sonrasında günlük aktivitelerine kaldığı yerden tekrar devam edebilmektedir. Yukarıda da belirtildiği üzere prostat hastalığı ciddi bir rahatsızlıktır. Dolaysıyla rahatsızlık önemsenmeli ve ilk belirtisi görüldüğü takdirde hemen ilgili doktora başvurulması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu