Prematüre Doğum Nedir, Bu Doğumun Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir

İngiltere’de doğumların; yüzde onu otuz yedinci haftadan önce olduğu için bunlara prematüre(erken doğum) denmektedir. Sağlıklı normal bir bebek rahimde ne kadar uzun süre kalırsa doğum sırasındaki kilosu o oranda artacak, doğum sonrası sorun yaşama riski ve özel bakım ünitesinde kalacağı zaman da aynı oranda azalma gösterecektir. Yirmi üçüncü haftada doğan bir bebeğin engelsiz ve sorunsuz olarak hayatta kalma şansı yüzde 1’dir, ama rahim içerisinde geçen her hafta hayatta kalma şansını büyük oranda artırmaktadır, yani yirmi altıncı haftada bebeklerin dörtte biri sorunsuz bir şekilde yaşayabilmekte, otuzuncu haftada ise sakatlık riski çok düşmektedir. Eğer bebeğin dış dünyada daha iyi bakılacağını gösteren bir sorun yoksa uzmanlar, bebeğinizin rahim içerisinde kalabildiği kadar kalmasını sağlamak için ellerinden geleni yapacaklardır. Prematüre doğumların sadece yüzde 1.5’inin otuz ikinci haftadan önce olduğunu ve bu oranın yirmi altıncı hafta için daha da düşerek yüzde 0.5’lere kadar indiğini unutmamak gerekmektedir. Prematüre doğum riski taşıyan kadınların doğum öncesi kliniklerde incelenmesi yaygınlaşmaktadır.

Prematüre Doğumun Nedenleri

Prematüre doğumun çok fazla sebebi vardır, ancak kadınların neden erken doğum yaptığını veya neden zarların doğum tarihinden haftalar önce yırtıldığını saptamaya yönelik tüm araştırmalara rağmen, prematüre doğumların büyük bir kısmı önlenememektedir. Aslında doğumu neyin tetiklediğini bilemediğimiz için, doğumu erkenden tetikleyen mekanizmaları da tam olarak bilemiyoruz. Bir teori, bebek, anne veya plasenta tarafından salgılanan hormonların doğumdaki rolüne odaklanırken, bir diğeri de vajina ve rahim ağzında bulunan spesifik protein seviyesinin doğum sırasında arttığını belirtmektedir. Prematüre doğumların yüzde yirmi ila yüzde kırkının enfeksiyon kaynaklı olduğu belirtilmektedir ama eğer hiçbir tıbbi neden olmadan prematüre bir bebek dünyaya getirdiyseniz, istatistiksel olarak tekrar prematüre doğum yapma olasılığınız artar demek yanlış olmayacaktır.

Ancak bazen bebekler tıbbi nedenlerden dolayı erkenden doğurtulmak zorunda kalmaktadır. Bu tıbbi nedenler arasında preeklampsi, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, plasenta yetersizliği, plasentanın erken ayrılması ve plasentanın önde gelmesi kaynaklı kanama yer almaktadır. Eğer yukarıdaki nedenlerden dolayı dünyaya gelmiş prematüre bir bebeğiniz varsa, bir sonraki hamileliğinizde bu nedenlerin oluşmaması için yakın takibe alınacaksmızdır.

Prematüre Doğumun Belirtileri

Eğer suyunuz otuz yedinci haftadan önce gelirse, karın ağrısı, vajinal kanama veya rahim kasılmaları hissederseniz acilen kadın doğum bölümünü arayarak bir doktor veya ebe tarafından muayene edilmeyi istemeniz ve bunu sağlamanız gerekmektedir. Bu sürede kasılmalar artacaktır doktorlar kasılmaları rahatlatmaya çalışacaklardır ve doğumu mümkün olduğunca geciktirmeye çalışacaklardır. Çünkü otuz dördüncü haftadan sonra bebek rahimde ne kadar uzun süre kalırsa o kadar iyi olacak bebek için. Kendimize de dikkat etmemizde çok fayda var bu süreler içerisinde. Eğer dikkat etmezsek ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz. Mutlaka hamilelikte alanında uzman bir doktor tarafından belirli aralıklarla kontrol edilmek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu