Petronas İkiz Kuleleri Hakkında Bilgi

Dünyanın en yüksek yapılarından biri olan Petronas İkiz Kuleleri, inşası tamamlandığı 1994 yılından 2003 yılına dek 452 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek gökdeleni olarak biliniyordu. Petronas’ın bu birinciliği 17 Ocak 2003’te yapımı tamamlanan Taipei 101’in eline geçti. Günümüzde Petronas’ın İkiz Kuleleri, Burj Dubai ve Taipei 101’den sonra dünyanın en yüksek 3. gökdelenidir.

Petronas İkiz Kuleleri’nin Mimarisi ve Bazı Özellikleri

Günümüzde dünyanın en yüksek gökdeleni olmasa da dünyanın en yüksek ikiz kuleleri olan Petronas, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bulunuyor. 88 katlı olan yapı, İslami esintiler de taşıyor. Bu esintilerin sebebi de kulelerin yapımında kullanılan sekiz köşeli yıldız mimarisidir. Bu dev yapının tasarımcısı ise aynı zamanda New York’s Dünya Ticaret Merkezi ve Londons’s Canary Wharf’ın da tasarımcısı olan Arjantinli Cesar Pelli’dir.

Yapımında 33.000 plaka paslanmaz çelik ve 55.000 bin plaka lamine camın kullanıldığı Petronas, Malezya’nın çelik sanayisi yetmezliğinin ve çeliğin fazla olan ithalat maliyeti nedeniyle ucuz ve sağlam betonarmeden yapılmıştır. Üzerine inşa edildiği arsanın özellikleri nedeniyle temeli 120 metreye kadar inen bu kuleler, dünyanın en derin temelli yapısı olma unvanını da taşıyor.

Kulelerin Sebep Olduğu İlginç Rekabet

Ayrıca bu kulelerin yapımı ilginç bir rekabeti de ortaya çıkarmış. Kulelerin yapımının iki farklı şirkete verilmesi sonucu şirketlerden biri olan Hazama Corporation’un başlamasından bir ay sonra başlayıp, inşa sırasında 25 milimetrelik bir dikey kayma sorunu yaşamasına rağmen ikinci kuleyi daha hızlı bir şekilde diken Samsung Constructions, bu rekabetin kazananı olmuştur.

Kulelerin Bağlandığı Köprü

İki kule yer seviyesinden 170 metre yükseklikte olan bir skybridge ile 41. ve 42. katlar arasında birbirlerine bağlanıyor. Onları birbirlerine bağlayan köprünün uzunluğu ise 58 metreyken, köprüyü yapan şirket Koreli Samsung Firmasıdır. Köprü 750 ton ağırlığında olup, çift katlıdır. Bu köprünün bir diğer özelliği ise dünyanın en yüksekte bulunan çift katlı köprüsü olmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu