Petra’nın Merkezine Yapılan Yolculuk

Bab-ı Siq (Siq Kapısı) ya da atlar için bir tarafı ve yayalar için bir taraf olan modern bir çakıl yol olan Outer Siq’de başlıyor. Yılın çoğunda kuruyan, ancak kışın su ile çalışan Wadi Musa’nın yanından geçiyor. Petra’nın geri kalanıyla ünlü “gül kırmızı” tonunun aksine, Bab-ı Siq, çoğunlukla kahverengi ve bej renklerinde ince toprak tonlarına sahip beyaz kaya.
Bab-ı Siq’in ilk köşesinde, Nabatean oymacılığının ilk görünümü vardır: yüksekliği 6-8 metre olan üç tanrı bloğu. Petra’nın su arzını koruyan tanrıların neredeyse kesinlikle tapınaklardı, ancak Müslüman Bedevi, Cinci veya çöl ruhlarının içerdiği inancına dayanarak onları “cin blokları” olarak adlandırıldı.Tanrı bloklarının karşısında, ölen kişinin ruhunu temsil eden bir obelisk kabartması içeren bir mağara.

Siq Yolu

Siq’in kendisi yolun keskin bir düşüşe başladığı yerde başlar. Siq girişine başlangıçta süslü bir kemerle işaretlenmiş. 1896’da çöktü, ancak süslenmiş abutmentleri hayatta kalmaya devam ediyor.

O sırada ancak o zaman Wadi Musa suları aktı ve rüzgarlar yeni oluşan aralıktan patladı ve keskin kenarları kademeli olarak eğri eğriler haline getirdi. Bugün, Siq, her iki taraftan yaklaşık 150 metre yükseklikteki güzel renkli kumtaşı uçurumları arasındaki kıvrımlı bir yol. Ara sıra, sıcak güneş ışığında ve hatta bir ağaca izin verecek kadar genişler; diğer zamanlar taş neredeyse tüm ısı, ışık ve sesi engellemek için çok dar olur.

Oyulmuş Kanallar

​​​​​​​​​​​​ Yol boyunca araştırmak için bazı küçük nişler, türbe ve oymalar vardır ve Siq yolu boyunca uzanan Nabatalılar tarafından Petra şehrine su sağlamak için oyulmuş su kanalları var. Yürüyüş devam ederken beklenti artar ve Siq’in sonu, Nabatalıların bu şekilde ziyaretçilerini etkilemek için tasarladığı dramatik bir an.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu