Petra’nın Bilinen Yüzü: El-Hazne

Petra Nebatiler tarafından inşa edilmiş Ürdün’ün en gösterişli şehirlerinden birisidir. Dünyanın yedi harikasından birisi olan bu şehir kusursuz bir mimari ile meydana gelmiştir. Petra’nın en bilinen yüzü ise El-Hazne’dir. Helenistik ve nebati mimarisinin en kusursuz örneklerinden bir tanesidir. Tapınak, mezar odası ya da bu gibi sebepler ile inşa edilmiştir. Nebatilerin tek parça bir kayanın üzerine 2000 yıl önce oyduğu El-Hazne en görkemli yapılardan birisidir. Bu yapıyı rüzgarın ve yağmurun etkilerinden korumak için Urn Valley bölgesine inşa etmişlerdir.

El-Hazne

39.1 metre yüksekliğinde 25.3 metre genişliğinde, keskin bir kayanın üzerine oyulmuş bu eseri görmek için kayalıklar arasında uzanan 1.5 km’lik yolu yürümeniz gerekir. El-Hazne’nin ön kısmı Nebati, Yunan, Mısır ve Pagan kültürünün mitolojik figürleriyle süslenmiştir. Bu mabet içerisinde İsis’ten, Zeus oğullarına kadar bir çok heykel içermektedir. Amazon kültürüne ait birçok figür de bu gösterişli yapının içerisinde yer almaktadır. Ön cephesinin gösterişinin yanında 12 metrekarelik ve 13 metre yüksekliğinde basit bir salon bulunmaktadır. Ancak bu salona girişler yasaktır. Bunların yanı sıra Bedeviler korsanların burada hazine sakladıklarına inanmaktadırlar. El-Hazne’nin üst kısmında yer alan semaver figürünün içerisinde hazine olduğunu düşünenler, buraya çok sayıda ateş etmiştir. Günümüzde de hala semaver figürünün üzerinde çok sayı da mermi izi gözlenmektedir.

Arkeologların Gözünde El-Hazne

Arkeologlar zeminin 2000 yıl önce daha aşağıda olduğunu düşünmüşlerdir. Bu nedenle birçok kazı yapmışlardır. Ve yaptıkları kazılarda dört adet daha mezar keşfetmişlerdir. Mezarların yanı sıra çok sayıda da sikke bulmuşlardır. Bu sikkelerin üzerinde Nebati Kralı’nın figürü bulunmaktadır. O dönemlerde ölen kişi mal varlığıyla gömüldüğünden sikkelerin bulunduğu yerin Nebati Kralı’nın mezarı olduğu düşünülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu