Penang Adası: Georgetown

Malezya’nın 13 eyaletinden biri olan Pennag adasın başkenti Georgetown şehridir. Georgetown şehri Malezya’nın bir diğer şehri olan Melaka gib UNESCO Dünya mirasları listesine eklenmiştir. Penang adası anakaraya 14 km uzunluğa sahip bir köprü ile bağlanmaktadır. Penang adası bir buçuk milyonluk nüfusu ile oldukça hareketli bir bölgedir. Penang adasının nüfusunun %80’nini Çinliler ve Malay halkı oluşturmaktadır.

Geriye kalan kısmı ise Hint, Avrupalılar ve Taylandlılar oluşturmaktadır. 2007 yılında yapılan araştırmaya göre Asya’da bulunan 254 şehir arasına da yaşam standartları en yüksek olan ilk 10 şehre girmeyi başarmıştır. Penang adası Yahoo Travel tarafından ölmeden önce gezilmesi gereken yereler arasında ilk 10’na eklenmiştir. Ayrıca Penang Laksa adlı yemeği de dünyanın en lezzetli yemekler listesinde 7 sıraya adını yazdırmıştır.

Georgetown Şehri

Georgetown şehri Malezya’nın en büyük Budist tapınağı olan Kek Lok Si Temple tapınağının da bulunduğu bölgedir. Ayrıca Georgetown şehrin de 100.000 bin oyuncağın bulunduğu birde müze bulunmaktadır. Penang adasında AMD, Intel, Dell, Motorola, Hitachi, Bosch ve Seagate gibi büyük teknoloji firmalarının üretim fabrikaları yer almaktadır. Ayrıca Asya kıtasının en iyi karayolları sistemine sahip olan ülkeler den birisi de Malezya kara yolarıdır.

Ülkede toplam uzunluğu 79.055 km uzunluğa sahip yapılmış yol bulunmaktadır. Ülke 2.667 km’de demir yolu ağına sahiptir. Georgetown şehri birçok kültüre ve inanışa ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde şuan bile her sokağında farklı kültürlere dayalı kalıntılar gözlemlenmektedir. Georgetown şehrinin sokakların da Çin, Hindistan, Budist, Toist tapınakları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra şehirde kiliseler, camiler ve hatta ermeni kilisesi bile görmek mümkündür. Georgetown şehrinin yeni yerleşim yerlerinde ise gökdelenler bulunmaktadır. Penang adası Georgetown şehri gerek kültürel zenginliği gerekse doğal güzellikleriyle tatile çıkmak isteyenler için ideal bir tatil noktası olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu