Patateslerin Çürümesi Nasıl Engellenir

Buzdolabına koyulmadan saklanabilecek bir gıda olan patates mutfaklarımızda çok tüketilmekte olan bir sebzedir. Çocukların da çok sevdiği patates kızartmasının adı bile ağzı sulandırmaktadır. Biraz fazlaca almış ve uzun süre bozulma, çürüme olmadan saklamak için bazı püf noktaları olduğunu bilmek rahatlatacaktır. Patateslerin çürümesi nasıl engellenir, nerede nasıl saklamalıyım diyorsanız işte pratik bilgiler ve öneriler karşınızda. Doğru koşullarda saklanmayan patatesler çürüyebiliyor, ışık görüyorsa hele bir de bulunduğu yer sıcak ve nemli ise filizlenebiliyorlar. Filizlenmiş, yeşil görünümlü patateslerde zehirli maddeler de oluşabiliyor. En iyisi tüketilebilecek kadar patates satın almaktır

Patatesler nasıl saklanmalı?

*Satın aldıktan sonra eve getirilen patateslerin içinde çürükler varsa ayırılıp atılmalıdır.

* Eğer patatesler bir çuval içindeyse uygun bir köşedeki tahta zemine koyulmalıdır. Tahta zeminin aralıklara sahip olması daha iyi olacaktır.

*Patates çuvalının veya poşetinin içine koyulacak bir adet elma 2 ay kadar filizlenip bozulmasını ve çürümesine engel olacaktır.

*Nem ve ışıktan uzak tutulmalıdır. Nem çimlenmeyi yani filizlenmeyi hızlandıracaktır. Saklamak için kuru ve karanlık bir ortam seçilmelidir.

*Naylon poşetler içinde bırakılmamalıdır. Nem oluşacağından çürüme riski doğacaktır.

*Soğanlarla bir arada tutulmamalıdır. Patates ve soğanların çıkardığı bazı gazlar birbiriyle etkileşime girecek, çürüme ve bozulmayı hızlandıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu