Parti Adası: Koh Phangan (Asya)

Koh Phangan, Thai dilinde Phangan Adası anlamına geliyor. İsminin bir diğer ilginç yanı da Güney Thai dilinde kum barları anlamına gelmesi. Tayland’ın en büyük adalarından biri olan bu ada en büyük 5. ada özelliği taşıyor. Bu adanın ismini duyuran ve onu ünlü yapan ise her dolunay vakti beyaz bir kumsalın yer aldığı Haad Rin Plajı’nda düzenlenen ve birçok ziyaretçinin katıldığı dolunay partileri. Yaklaşık olarak 12.000 kişini yaşadığı bu çılgın adanın merkezi aslında feribot iskelesinin karşında yer alan Thong Sala kasabası. Adanın tarihi yaklaşık 2000 sene önceye dayanıyor ve ilk olarak bu adaya Müslüman olan Malay denizci halkın geldiği ve yerleştiği biliniyor.

Ünlü Dolunay Partileri Nasıl Başladı?

Ünlü dolunay partilerinin nasıl başladığına dair birçok rivayet mevcuttur. Bunlardan birisi ise şöyle: 1980 senesi civarında Taylandlı birine ait olan Paradise Bungalow’a gelip burada bir doğum günü partisi düzenleyen bir grup hippinin kamp ateşi ve gitar ile birlikte burada kalmasıyla başlamış. Daha sonraları çok sevilen ve dilden dile aktarılan bu parti her dolunayda dünyanın birçok köşesinden gelen ziyaretçilerin adaya akın etmesiyle daha da yaygınlaşmış. Oldukça eğlenceli ve çılgın bir parti olan bu Dolunay Partisi (Full Moon Parti), ayrıca yazarı Alex Garland’s olan bir kitaba ve filmi çekilen The Beach isimli filme de konu olarak oldukça yaygınlaşmış ve bilinir hale gelmiş.

Tamamen Doğal Bir Ada

Ada tropik yağmur ormanları, denizi ve mercanları ile tam bir doğal cennet olarak karşımıza çıkıyor. Doğasıyla oldukça sevilen ve Dolunay Partisi dışında da birçok partiye ev sahipliği yapan bu ada birçok ülkeden insanın en çok ziyaret ettiği bölgelerden biri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu