Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Dünya toplumlarında en sık görülen hastalıklardan biri de parkinson hastalığıdır. Bu hastalık hakkında birçok bilim adamları araştırmalar yapmış ve hastalığın oluşumunda rol oynayan faktörlerin tespit edilmesinde etkin rol oynamışlardır. Parkinson hastalığı hakkında son olarak İngiliz doktor 1817 tarihinde birçok bilimsel çalışmalar gerçekleştirmiş ve bunun sonucunda ise parkinson hastalığına ”titrek felç” ismini vermiştir.

Evet taşıdığı birçok nitelikler nedeniyle bir tür felç hastalığı olan ancak felç hastalığı olmayan parkinson hastalığı özellikle başta sinsi bir biçimde kendini göstermesinden dolayı bununla birlikte beyin işlevlerinin bozulmasında önemli bir rol alabilmektedir.İlk başlangıç aşamasından itibaren diğer birçok hastalıklara nazaran çok daha yavaş ilerleyebilen parkinson hastalığı her ne kadar ilerleyen yaşlarla birlikte kendini gösterebilse de genç insanlarda kendini gösterdiği takdirde ve buna bağlı olarak müdahale zamanında müdahale edilmediği takdirde bireyin en başta genel sağlığı olmak üzere bunun akabinde iş ve sosyal faliyetlerini ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir.

Taşıdığı bazı nitelikleri sayesinde felç hastalığına çok benzeyen ancak gelç hastalığı olmayan parkinson hastalığı beraberinde bazı belirtiler gösterebilmekte ve bu belirtilere bağlı olarak uzun bir süreç sonrasında etkilerini yavaş yavaş gösterebilmektedir. En gelişmiş ülkelerde dahi kendini gösterebilen parkinson hastalığı bilinenin tam aksine ölmcül bir hastalık değildir. Bunun yanısıra birçok hastalıklar arasında oluşum ve ilerleme süreci bakımından en uzun süreye sahip olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Parkinson hastalığının gelişim süreci yaklaşık 10 yıllık uzunca bir süreci kapsamaktadır. Bu nedenle de tıp dalının en uzun dönemli hastalıklarından biridir.

Parkinson Hastalığı Nasıl Oluşmaktadır?

Parkinson bir tür denge hastalığıdır. Bu hastalık tamamen beyin içi işlevlerin bozulması sonucu ortaya çıkmaktadır. Çoğu zaman bunama hastalığıyla da karıştırılabilen parkinson hastalığında hastanın aklı başındadır. Sadece vücut dengesi önemli ölçüde bozulmuştur. Buna bağlı olarak da bazı işlevlerinde de çeşitli bozulmalar meydana gelmiştir.

İnsan beyninde vücut hareketlerini kontol altında tutan ve bundan sorumlu bulunan bazı beyin hücreleri bulunmaktadır. Bu hücrelerden özellikle bazı kimyasal maddeler salgılanmaktadır. Bu kimyasal maddelerden biri de en önemli beyin kimyasal maddelerinden biri olan dopamin maddesidir. Bu özel kimyasal madde beyne gelen bilgileri sinir hücreleri arasında dağıtmaktadır. Bu sayede vücut dengesi de korunmuş olmaktadır. Ancak bununla birlikte bu hücrelerden bazısı veya bir kısmı tahrip olduğu takdirde dopamin maddesi görevini yerine getiremez ve bunun sonucunda da vücutta başta titreme ve hareket yavaşlığı olmak üzere bazı dengesizlikler meydana gelmektedir. İşte vücut sistemlerinde meydana gelen bu olumsuz duruma ”parkinson hastalığı” denilmektedir.

Parkinson Hastalığının Genel Özellikleri Nelerdir?

 • Parkinson hastalığı diğer birçok hastalığa göre çok daha yavaş ilerlemektedir.
 • En sinsi hastalıklardan biridir.
 • Parkinson hastalığı ölümcül bir hastalık değildir.
 • Parkinson hastalığı felç hastalığına neden olmamaktadır.
 • Parkinson hastalığında ilk aşamada tek taraflı belirtiler görülmektedir. Fakat uzunca bir süre sonrası vücudun tüm bölgelerine yayılabilmektedir.
 • Parkinson hastalığı çoğu zaman 40 yaş ve üzeri bireylerde meydana gelmektedir.
 • Parkinson hastalığının bir özelliği ise daha çok erkeklerde meydana gelmesidir.

Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığının birçok belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler şunlardır;

 • Hastalığın ilk ve en önemli belirtilerinden biri titreme sendromudur. Titreme durumu felç ve parkinson hastalığının en belirgin belirtisidir.
 • Parkinson hastalığının bir başka belirtisi ise hastalığın etkisini göstermesinden bir süre sonra vücut kaslarında ciddi oranda kasılma durumunun meydana gelmesidir.
 • Hastalığın belirtilerinden biri de vücut titremesine bağlı olarak hastanın yazı yazma konusunda aşırı biçimde zorluk çekmesidir. Ölümcül bir hastalık olmayan parkinson hastalığına maruz kalmış hastaların birçoğu yazı dahi yazamamaktadır.
 • Hastalığın belirtilerinden biri de hastanın yürümekte aşırı derecede zorluk çekmesi durumudur. Bununla birlikte hasta ayrıca ayaklarını yerde sürüterek yürümek durumunda kalabilmektedir.
 • Parkinson hastalığının bir başka belirtisi ise hastanın hastalığın etkisine göre vücut iskelet sisteminde bozulmaların meydana gelmesi durumudur. Parkinson hastalarının vücudu zamanla öne doğru eğilim göstermektedir.
 • Hastalık kendini gösterdiği ilk süreçlerden itibaren bireyin ruh halinde de ciddi değişmeler meydana gelebilmektedir. Bu konuyla ilgili yapılan birçok araştırmanın neticesinde birçok parkinson hastaları hastalığa maruz kaldığı ilk dönemlerde depresyon ve huzursuz ruh hali sendromlarına da yakalandığı ortaya çıkmıştır.
 • Parkinson hastalığının bir başka belirtisi ise vücudun bazı bölümlerinde hastalığa bağlı olarak meydana gelen bir takım kas ağrılarıdır.
 • Ayrıca hastalığa bağlı olarak konuşmada aşırı zorluk çekilmesi ve donuk ve uzun aralıklı konuşma durumu da hastalığın bir başka belirtisidir.
 • Parkinson hastalığının bir başka belirtisi ise özellikle gece saatlerinde terleme durumunun meydana gelmesi ve buna bağlı olarak da uyku sorunlarının yaşanmasıdır.

Parkinson Hastalığında Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Yukarıda da belirtildiği üzere parkinson hastalığı taşıdığı nitelikleri sayesinde ölümcül bir hastalık değildir. Bunun beraberinde hastalığın ileri safhalara ulaşması sonucu genel denge ve sağlığı ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle hastalığın ilk belirtisi olan titreme sendromu görüldüğü takdirde vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalı ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.

Parkinson Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Parkinson hastalığının tedavisi diğer birçok hastalıklara göre daha çok çeşitliliğe sahiptir. Birçok parkinson hastalığının tedavisinde genel olarak ilaç tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Hastalığın ortadan kalkmasında oldukça etkili olan bu ilaçlar sayesinde parkinson hastalığı çok kısa sürelerde tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Parkinson hastalığının tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de cerrahi müdahale yöntemidir. Ancak çok nadiren uygulanan bu yöntem ilaç yönteminin olumlu sonuçlar vermemesi durumunda uygulanmaktadır.

Cerrahi müdahale yöntemi genellikle parkinson hastalığının ileri safhaları durumlarında uygulanmaktadır. Hastalık ile ilgili tüm kararları veren doktor olduğu gibi tedavi metodları arasında hangi yöntemin kullanılması gerektiğinin de kararını yine ilgili doktor tarafından verilmektedir.

Not: Makale bilgi içeriklidir. Reçete değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu