Panik Atak Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Panik Atak Nedir?

Panik atak aniden baş gösteren endişe ve kaygı nöbetlerine verilen isimdir. Panik atak aslında psikolojik bir rahatsızlık olup kalp krizine benzer fizyolojik belirtileri vardır. Belirtilerinde ise; kalp çarpıntısı, baş dönmesi, mide bulantısı, nefessiz kalma, terleme, titreme vardır. Pek çok rahatsızlık gibi patik atağın da beslenme ile yakın bir ilişkisi vardır. Bazı besinler atakları tetiklerken bazıları bastırılmasında önemli pay sahibidir.

Panik Atağı Tetikleyen Besinler Nelerdir?

Bazı besinler panik atak hastaları için tehlike arz etmektedir. Bunların başında koyu çay, kahve, kafein içeren besinler, kola ve kolalı besinler gelmektedir. Ayrıca sigara, alkol ve uyuşturucu da atakları tetiklemektedir.

Panik Atak Hastalarının Tüketmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Panik atak hastaları için faydalı olan besinlere bakacak olursak en başta az pişirilmiş mevsim sebzeleri gelmektedir. Ispanak, pırasa, muz, brokoli, maydanoz, kereviz gibi sebzeler hem sağlık hem de panik atak hastalığı bakımından oldukça faydalıdır. Taze sıkılmış meyve suları ve mineralli su da hastalık açısından oldukça faydalıdır.

Panik Atak Hastalarının Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Bu hastalıktan mustarip kişiler 3 öğün çok yemek yerine 5 veya 6 öğün olacak şekilde dengeli beslenmeli ve kızartılmış yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmalıdır. Mevsiminde yetişen meyve ve sebzeler tüketilmeli ve 2 litreden az olamamak kaydıyla bol su içilmelidir. Protein ve omega-3 bakımından zengin olan orkinos ve somon balıkları da panik atak hastalarının hastalıkla mücadele safhasında oldukça yardımcı olacaktır. Panik atak hastaları eğer çay tiryakilikleri varsa günde 5 veya 6 bardaktan fazla çay tüketmemelidir. Meyve ve tatlılar yemekten 2 saat önce tüketilmelidir. Panik atak hastaları çok fazla tatlı tüketmemelidir ancak tüketmek istedikleri zaman da tercihlerini sütlü ve meyveli tatlılardan yana kullanmalıdırlar. Çikolata ise aşırıya kaçmamak kaydıyla haftada 1 veya 2 defa tüketilebilir. Son olarak ise panik atak hastaları beslenme düzeni yanında stressiz bir yaşam sürmeye özen göstermelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu